Subakut metaflumizon uygulamasının lipid peroksidasyon, antioksidan aktivite ve dokular üzerindeki etkilerinin erkek ratlarda araştırılması
Investigation of the effects of subakut metaflumisone administration on lipid peroxidation, antioxidant activity and tissues in male rats
- Tez No: 715716
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN HÜSEYİN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyopatoloji, Physiopathology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yapılan tez çalışmasında sodyum kanalı bloke edici insektisit çeşidi olan Metaflumizon (MTF)'un erkek ratlarda lipid peroksidasyon, antioksidan aktivite düzeyleri, karaciğer, böbrek ve beyin dokuları üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Uygulama için Afyon Kocatepe Üniversitesi Etik Kurul'undan 49533702/189 sayılı onay alınarak başlandı. Çalışmada 300-350 g 10-12 haftalık toplam 32 Sprague Dawley erkek rat, her kafesde 8'erli hayvan olacak şekilde rastgele örnekleme yöntemiyle 4 gruba ayrıldı. Kontrol grubuna fizyolojik su, ikinci gruba 50 mg/kg MTF, üçüncü gruba 100 mg/kg ve son gruba 200 mg/kg MTF gastrik gavaj yoluyla oral olarak 28 gün boyunca uygulandı. Çalışma sonunda elde edilen veriler değerlendirildiğinde kontrol grubuna göre MTF'un artan dozlarda uygulamasının eritrosit örneklerinde, karaciğer, böbrek ve beyin dokularında malondialdehit (MDA), süperoksit dismutaz (SOD) ve katalaz (CAT) seviyelerinin anlamlı derecede (p˂0,05) arttığı, glutatyon (GSH) seviyelerinin ise azaldığı belirlendi. Ek olarak artan dozlarda MTF uygulaması ile plazma aspartat aminotransferaz (AST), alanin aminotransferaz (ALT), alkalen fosfataz (ALP) , üre, kreatinin, total protein ve glukoz seviyelerinin anlamlı derecede (p˂0,05) arttığı rapor edildi. Bunlara ek olarak MTF50, MTF100 ve MTF200 gruplarında karaciğer, böbrek, testis ve beyin dokularında hasara ilişkin histopatolojik değişiklikler ile hücre ölümünü gösteren apoptotik bulguların oluştuğu belirlenmiştir. Tez çalışması sonucunda elde edilen bulgulara göre MTF'un ratlarda oksidatif stresi indüklediği ve karaciğer, böbrek ve beyin dokuları üzerinde histopatolojik hasarlar meydana getirdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the thesis study, it was aimed to investigate the effects of Metaflumizon (MTF), a sodium channel blocking insecticide, on lipid peroxidation, antioxidant activity levels, liver, kidney and brain tissues in male rats. The application was started with the approval numbered 49533702/189 from the Afyon Kocatepe University Ethics Committee. In the study, a total of 32 Sprague Dawley male rats, 300-350 g, 10-12 weeks old, were randomly divided into 4 groups with 8 animals in each cage. Physiological water was administered to the control group, 50 mg/kg MTF to the second group, 100 mg/kg to the third group, and 200 mg/kg MTF to the last group by gastric gavage for 28 days orally. When the data obtained at the end of the study were evaluated, compared to the control group, the application of MTF in increasing doses increased the levels of malondialdehyde (MDA), superoxide dismutase (SOD) and catalase (CAT) significantly (p˂0.05) in erythrocyte samples, liver, kidney and brain tissues. It was determined that glutathione (GSH) levels decreased. In addition, it was reported that plasma aspartate aminotransferase (AST), alanine aminotransferase (ALT), alkaline phosphatase (ALP), urea, creatinine, total protein and glucose levels increased significantly (p˂0.05) with increasing doses of MTF. In addition, it was determined that histopathological changes related to damage to liver, kidney, testis and brain tissues and apoptotic findings indicating cell death occurred in MTF50, MTF100 and MTF200 groups. According to the findings obtained as a result of the thesis study, it was determined that MTF induced oxidative stress in rats and caused histopathological damage on liver, kidney and brain tissues.