Olympos antik kenti kazılarında bulunan Roma ve Bizans sikkeleri (2008-2019 yılları)
Roman and Byzantine coins found in the excavation of the ancient city of Olympos (Years 2008-2019)
- Tez No: 715717
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURADİYE ÖZTAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın konusunu, Olympos Antik Kenti'nde 2008-2019 yılları arasında gerçekleştirilen kazı çalışmaları sonucubulunan sikkelerin tanım ve değerlendirmeleri oluşturmaktadır. Kazısı yapılan mekânlarve moloz temizliği sırasında bulunan sikkeler, çalışmanın ana konusunu teşkil etmektedir. Birbirinden dönem olarak farklılık gösteren sikkeler üç başlık altında kataloglanmıştır. Roma İmparatorluk Dönemi ve Öncesi sikkeleri birinci grup, Geç Roma Dönemi Sikkeleri ikinci grup, Bizans Dönemi sikkeleri ise üçüncü grubu oluşturmaktadır. Bulundukları mekânlar ve onların kontekstlerine göre değerlendirilen sikkeler, kentteki tarihsel periyodlar ile paralellik göstermektedir. Olympos Antik Kenti'nde bulunan sikkeler ağırlıklı olarak Geç Roma Dönemi ve Erken Bizans Dönemine tarihlendirilmektedir. Çalışma kapsamında toplam 578 adet sikke incelenmiş, 110 adedi kataloglanmıştır. Yıpranmış ve okunamaz durumda olan 468 adet sikke ise istatistikî olarak değerlendirilmiş olup, elde edilen verilere katkı sağlamıştır. Sikkelerin bütüncül olarak değerlendirilmesi Likya kentleri içerisindeki sirkülâsyona yapacağı katkı ve kent ölçeğinde tarihsel bir referans olması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the describing and evaluating the coins unearthed during the excavations carried out the years between 2008-2019 in the Olympos Ancient City. The coin finds are unearthed in excavated areas and also cleaning of the rubble constitute the main subject of the study. The coins, which differ from each other in terms of periods, are cataloged under three headings. Coins of the Roman Imperial Period and Pre-Roman Period constitute the first group, the coins of the Late Roman Period constitute the second group, and the coins of the Byzantine Period constitute the third group. The coins, which are evaluated according to the finding spots and their contexts, show parallelism with the historical periods in the city. The coins found in the Ancient City of Olympos are mainly dated to the Late Roman Period and Early Byzantine Period. Within the scope of the study, a total of 578 coins were examined and 110 of them were catalogued. The 468 coins which are in bad condition and out of description were evaluated statistically and contributed to the data obtained. The holistic evaluation of the coins is important in terms of their contribution to the circulation within the cities of the Lycian cities and being a historical reference on the scale of the city.