Çocuklarda ekran bağımlılığının fiziksel aktivite, fiziksel performans, denge, sirkadiyen ritim ve yaşam kalitesi ile ilişkisi
The relationship of screen addiction with physical activity, physical performance, balance, circadian RHYTHM and quality of life in children
  1. Tez No: 715719
  2. Yazar: BEYZA KOYUNCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜŞRA KEPENEK VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışmanın amacı; çocuklardaki ekran bağımlılığı ile fiziksel aktivite, fiziksel performans, denge, sirkadiyen ritim ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmaya 8-12 yaş aralığında 68 çocuk dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen tüm çocuklar demografik bilgileri alındıktan sonra, Problemli Medya Kullanım Ölçeği, Fiziksel Aktivite Soru Formu, 6 Dakika Yürüme Testi, 5 Tekrarlı Otur Kalk Testi, Otur-Uzan Testi, Dikey Sıçrama Testi, Flamingo Denge Testi, Tandem Yürüyüş Testi, Çocuklara Yönelik Günlük Ritim Ölçeği ve Çocuklar için Yaşam Kalitesi Ölçeği ile değerlendirildi. Çalışmanın sonucunda; ekran bağımlılığı ile fiziksel aktivite, fiziksel performans, denge, sirkadiyen ritim ve yaşam kalitesi parametreleri arasında anlamlı ilişki saptanmadı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between screen addiction and physical activity, physical performance, balance, circadian rhythm and quality of life (QoL) in children. Sixty-eight children aged 8-12 years were included in the study. All children included in the study was assessed with the Screen Addiction Problematic Media Use Scale, the Physical Activity Questionnaire, the 6-Minute Walk Test, the 5 Repetition Sit to Stand Test, the Sit and Reach Test, the Vertical Jump Test, the Flamingo Balance Test, the Tandem Walking Test, the Daily Rhythm Scale for Children and the Children's QoL Scale. As a result of the study there was no significant relationship between screen addiction and physical activity, physical performance, balance, circadian rhythm and QoL.