Arap dilinde isim ve fiil cümlesinin yapısı ve anlam üzerindeki etkisi
The structure of nominal and verbal sentence in the Arabic language and their effect on the meaning
  1. Tez No: 715718
  2. Yazar: ENSAR İSLAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SULA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tez çalışması, nahiv ilmi (sentaks) konularından isim ve fiil cümlesinin yapılarını ve belagat ilmiyle ilgili olan bu iki cümle yapısının anlam üzerinde etkisini ele almaktadır. Arapça bir metni tam anlamıyla kavrayabilmek için bu iki cümle yapısının öğelerini, özelliklerini ve farklı geliş şekillerini bilmek son derece önemlidir. Bu tezin ana hedefi isim ve fiil cümlesinin anlama olan etkisini detaylı bir şekilde ele almaktır. Klasik, modern nahiv ve belagat metinlerinden yararlanarak bu kitapların isim ve fiil cümleleri hakkında ortaya koydukları görüşleri incelemekle öncelikle Arap dilinin anlaşılmasıdır. Daha sonra Kur'ân-ı Kerîm'i, Arap şiirlerini ve herhangi bir metnin derin mânalarına vakıf olma hususunda nasıl bir fayda sağlayacağının tespit edilmesi hedef alınmıştır. Toplanan bilgilerin değer ve önemini inceledikten sonra bu bilgiler belirlenen başlıklar altında sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the sentence structure of the nominal and verbal sentence, which is a subject area of Nahiv (syntax), and the influence of these two sentences in meaning, which is a subject area of Belagat. In order to understand a text in Arabic, it is extremely important to understand the elements of these two sentences, properties and different forms of arrival. While in the preparatory classes of Islamic theology nominal and verbal sentences are taken up superficially, in this thesis the two main sentences are taken up in more depth and detail. By using the selected classical and modern sources of Nahiv and Belagat sciences, the statements and information made about the nominal and verbal clauses will be examined and presented primarily in terms of their usefulness in understanding the Arabic language, the Qur'an, Arabic poetry, and all other texts. After examining the value and importance of the information collected, this information is presented under the established headings.