Sperm chip uygulamasının ve diğer sperm ayrıştırma yöntemlerinin IVF başarısı üzerine etkilerinin incelenmesi
Nvestigation of the effects of sperm chip application and other sperm separation methods on IVF success
  1. Tez No: 715725
  2. Yazar: YASEMİN İSKEFİYELİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZCAN BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Tüp bebek tedavilerinde sperm seçme tekniklerinin iyi kalitedeki spermi ayrıştırmaya yönelik olduğu bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı, sperm chip uygulamasının ve diğer sperm ayrıştırma yöntemlerinin IVF başarısı üzerine etkilerini araştırmaktır. Sperm hazırlamada kullanılan swim-up tekniği ile sperm chip tekniğini, fertilize oosit sayıları, kaliteli embriyo sayıları ve gebelik sonuçlarına etkisini araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Bu amaçla, Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tüp Bebek Merkezindeki dosya bilgilerini kullanarak retrospektif bir çalışma yaptık. Sperm hazırlama yöntemlerinin IVF başarısına etkisini araştırırken, swim-up ve sperm chipli 30 kişilik iki ayrı grup değerlendirilmeye alındı. Kadın ve erkek yaşının, kadın ve erkek beden kitle indeksinin (BMI), semen hacminin, toplam ve ileri hareketli sperm sayılarının ve sperm morfolojisinin IVF başarı üzerindeki rollerini de değerlendirdik. Kullanılan yöntemlerin gebelik sayısına oranlarını hesapladık ve hasta verilerini istatistiksel olarak birbiriyle kıyasladık. BULGULAR: Çalışma Ocak 2019- Ağustos 2020 tarihleri arasında IVF uygulanan 60 infertil olgunun; tedavide kullanılan total gonadotropin miktarı, sperm konsantrasyonu, sperm morfolojisi, total sperm hareket ve progresif sperm hareketleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmedi(P>0.05). İki grup arasında toplanan oosit, MII oosit sayıları arasında fark görülmedi. Fertilize oosit, 3., 5.gün iyi kalite embriyo sayıları ile 5.gün dondurulmuş iyi kalite embriyo sayıları arasında anlamlı farklar görüldü. Gruplar arasında implantasyon ve gebelik oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar görülmedi(P>0.05). SONUÇ: Sperm hazırlama yöntemlerinin IVF başarısına etkilerini araştırmak amacıyla yapılan bu retrospektif çalışmamızda; MAC tekniğinin erkek faktör infertilitesi endikasyonlu ART tedavilerinde implantasyon ve gebelik sonuçlarını olumlu şekilde katkı sağlamadığı fakat ICSI sonrası fertilizasyon oranı, kaliteli embriyo sayısı ve dondurulan beşinci gün embriyo sayılarını arttırdığı görüldü.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AİM: It is known that sperm selection techniques in IVF treatments are aimed at separating good quality sperm.The aim of this study is to investigate the effects of sperm chip application and other sperm separation methods on IVF success. The aim of this study is to investigate the effects of swim-up technique and sperm chip technique used in sperm preparation, the number of fertilized oocytes, the number of quality embryos and pregnancy outcomes. MATERIALS VE METHODS: Fort his purpose, we conducted a retrospective study using the file information of Sakarya University Training and Research Hospital IVF Center. While investigating the effect of sperm preparation methods on IVF success, two separate groups of 30 people with swim-up and sperm chips were evaluated. We also evaluated the roles of male and female age, female and male body mass index(BMI), semen volume, total and advanced motile sperm counts, and sperm morphology on IVF success. We calculated the ratio of the methods used to the number of pregnancies and statistically compared the patient data with each other. RESULTS: The study included 60 infertile cases who underwent IVF between January 2019 and August 2020; there was no statistically significant difference between the total amount of gonadotropin used in the treatment, sperm concentration, sperm morphology, total sperm motility and progressive sperm motility(P>0.05). There was no difference between the collected oocyte and MII oocyte numbers between the two groups. There were significant differences between the numbers of fertilized oocytes, 3rd and 5th day good quality embryos and 5th day frozen good quality embryos. There were no statistically significant differences in implantation and pregnancy rates between the groups (P>0.05). CONCLUSION: In this retrospective study, wich was conducted to investigate the effects of sperm preparation methods on IVF success; ıt was observed that the MAC technique did not contribute positively to implantation and pregnancy outcomes in ART treatments with male factor infertility indication, but it increased the fertilization rate, the number of quality embryos and the number of frozen fifth-day embryos after ICSI.