Hızlı yemek sektöründe çalışanların kaza sıklık oranlarının iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmesi
Evaluation of accident frequency rate of employees in fast food industry in terms of occupational HEALTH and safety
  1. Tez No: 715724
  2. Yazar: MUSTAFA AKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE ENSARİ ÖZAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Hızlı yemek, kısa bir zamanda hazırlanan ve hızlı bir şekilde yenen yemek anlamına gelmektedir. Hızlı yemek endüstrisi ticari bakımdan dünyanın en büyük endüstrilerinden biridir. Yemeğin hızlı bir şekilde hazırlandığı ve müşteriye verildiği bir sektördür. Bu sektörde çeşitli kazalar meydana gelmektedir. Bu kazalar çalışanları psikolojik, fiziksel ve sosyal açıdan etkilemektedir. Bu tezin amacı: Hızlı yemek sektöründe çalışan personellerin daha sağlıklı ve güvenli şartlarda çalışmasına yardımcı olmak için çözüm önerileri sunmak ve bu sektöründeki kaza sıklık oranlarının düşürülmesine yardımcı olmaktır. Bu tez; hızlı yemek sektörünün lokomotifi olan 6 adet marka ile sektördeki kaza türlerinin belirlenmesi ve kaza türleri arasında anlamlı ilişkinin bulunması, bu ilişkiyi kullanarak hangi durumlarda önlem alınmasına karar verilmesi, hangi sıklıkta kaza olduğunun belirlenmesi ve çalışanlar için daha sağlıklı ve güvenli şartlar sağlaması açısından büyük öneme sahiptir. Hızlı yemek sektöründeki 6 zincir işletmenin 2020 yılına ait 2369 iş kazası incelenerek, sıklık oranları cinsiyet, yaş, eğitim durumu ve unvan bağımsız değişkenlerine göre değerlendirildi. Kaza türlerinde cinsiyet, yaş, eğitim durumu ve unvanın etkisi incelendi. Nicel araştırma yapılarak, örneklemden araştırma soruları için veri toplanmıştır. SPSS programına girilerek analizleri yapılmıştır. Elde edilen bulgularla birlikte cinsiyet, eğitim durumu, yaş ve unvanın kaza türüne olan etkisi ile alakalı bazı sonuçlara varılmıştır ve buna paralel cinsiyet, eğitim durumu, yaş ve unvanın kaza türü arasında anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Kaza sıklık oranları hesaplanarak kaza sıklık oranı ile cinsiyet, eğitim durumu, yaş ve unvan arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fast food means food that is prepared in a short time and eaten quickly. The fast food industry is commercially one of the largest industries in the world. It is a sector where food is prepared quickly and delivered to the customer. Various accidents occur in this sector. These accidents affect employees psychologically, physically and socially. The aim of this thesis is to offer solutions to help the personnel working in the fast food sector to work in healthier and safer conditions and to help reduce the accident frequency rates in this sector.The aim of this thesis is to offer solutions to help the personnel working in the fast food sector to work in healthier and safer conditions and to help reduce the accident frequency rates in this sector. This thesis; It is of great importance in terms of determining the types of accidents in the sector with 6 brands that are the locomotive of the fast food industry and finding a meaningful relationship between the types of accidents, deciding in which situations to take precautions using this relationship, determining how often accidents occur and providing healthier and safer conditions for employees. 2369 occupational accidents of 6 chain enterprises in the fast food sector in 2020 were examined and their frequency rates were evaluated according to the independent variables of gender, age, education level and title. The effects of gender, age, education level and title on accident types were examined. By conducting quantitative research, data were collected from the sample for the research questions. Analyzes were made by entering the SPSS program. With the findings obtained, some conclusions were reached regarding the effect of gender, education level, age and title on the type of accident, and parallel to this, it was revealed that there was a significant relationship between gender, education level, age and title of accident type. By calculating the accident frequency rates, it was determined that there was a significant relationship between the accident frequency rate and gender, education level, age and title.