Geç geometrik-Roma dönemi Börükçü populasyonu bebek ve çocuk iskeletlerinde uzun kemiklerin oksolojik açıdan değerlendirilmesi
Auxological evaluation of infant and children long bones in late geometric-Roman period Börükçü population
- Tez No: 715732
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK KOCA ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Paleoantropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
“Geç Geometrik-Roma Dönemi Börükçü Populasyonu Bebek ve Çocuk İskeletlerinde Uzun Kemiklerin Oksolojik Açıdan Değerlendirilmesi”adlı tez çalışmasında Börükçü topluluğunun 158 bireyden 90 bebek ve 68 çocuk belirlenmiştir. Yapılan paleodemografi neticesinde %29.63 oranında bebek-çocuk ölüm oranı görülmüştür. Diğer Anadolu toplumlarıyla karşılaştırılarak düşük ölüm oranına sahip olduğu anlaşılmıştır. Uzun kemikleri sağlam olan bireylerin maksimum uzunlukları alınmış ve femur ile tibialardan boy hesaplaması yapılmıştır. Tibiaları sağlam olan bireylerden röntgen görüntüsü alınmış ve stres faktörlerinin büyüme üzerindeki etkisi ve Harris çizgisi ile stres faktörlerinin ilişkisi incelenmiştir. İskeletlerin korunma durumu neticesinde, uzun kemiklerin tam olmaması ve tibiaların yetersiz olmasından dolayı çalışma topluluğun tüm bebek ve çocuk bireyleri üzerinde yapılamamıştır. Börükçü topluluğuna ait diğer çalışmaların tamamlanması ve değerlendirilmesi önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In the thesis named as“Auxology of Long Bones in Infant and Child Skeletons of the Late Geometric-Roman Börükçü Population”, 90 infants and 68 children from 158 individuals of the Börükçü community were determined.. As a result of paleodemography, a 29,63% infant-child mortality rate was observed. Compared with other Anatolian societies, it has been found to have a low mortality rate. The maximum lengths of individuals with intact long bones were taken and the height calculation was made from the femur and tibiae. X-ray images were taken from individuals with intact tibiae and the effects of stress factors on growth and the relationship between harris and stress factors were examined. Due to the preservation of the skeletons, the incompleteness of the long bones and the insufficient tibiae, the study could not be performed on all infants and children. It is important to complete and evaluate other works of the Börükçü community.