Smintheion mozaikleri
Smintheion mosaics
  1. Tez No: 652165
  2. Yazar: KÜBRA ŞENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Troas Bölgesi'nin güneybatı köşesinde Apollon Smintheus'a adanmış bir kutsal alan olan Smintheion'da, 1970'li yıllardaki müze kazılarından günümüze değin sürdürülen bilimsel kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan zemin mozaikleri, Roma ve Geç Antik dönemlerin tanımlanabilmesi adına önemli veriler sunmaktadır.“Smintheion Mozaikleri”başlıklı yüksek lisans tez kapsamında, zemin mozaiklerinin tümünün incelenmesi öngörülmüş ve bu doğrultuda çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmada beş farklı yapı kompleksini içeren 15 mozaik incelenmiştir. Mozaikler mimari kontekstleri içerisinde ele alınmış ve arkeolojik buluntular eşliğinde tarihlendirilmiştir. Kendi içerisinde“geometrik (29 adet), bitkisel (6 adet) ve figürlü (5 adet)”motifler olmak üzere üç grupta değerlendirilmiştir. En yoğun oranlara sahip olan geometrik motifleri daha sonra bitkisel motifler takip etmiştir. Tez kapsamında motiflerin bölgeler arası karşılaştırmaları yapılarak bir değerlendirme ortaya konmuş, komşu bölgeler ile olan ilişkisine ışık tutması bakımından önem kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the Smintheion, a sanctuary dedicated to Apollo Smintheus in the southwestern corner of the Troas Region, the ground mosaics unearthed in scientific excavations from the museum excavations in the 1970s until today provide important data for the identification of the Roman and Late Antiquity periods. Within the scope of the master's thesis titled“Smintheion Mosaics”, it was envisaged to examine all of the ground mosaics and studies were carried out in this direction. As a result of this study, 15 mosaics containing five different building complexes were examined. The mosaics were evaluated in an architectural context and dated with archaeological finds. It is divided into“geometric (29 pieces), floral (6 pieces) and figured (5 pieces)”motifs and evaluated in three groups. The geometric motifs with the most intense proportions were followed by floral motifs. Within the scope of the thesis, an evaluation has been made by making comparisons of motifs between regions, and it has gained importance in terms of shedding light on its relationship with neighboring regions.