Börükçü Geometrik Dönem yerleşimi
Geometric Period settlement of Börükçü
  1. Tez No: 274289
  2. Yazar: GÜLEM GÖĞEBAKAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ADİL TIRPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Günümüz bilgileri ışında Börükçü yerleşimi yakın çevresinin tarihi M.Ö.3. Bin'den günümüze kadar uzanmaktadır. Börükçü yerleşimi M.Ö. 2. Bin'de Arzawa ülkesi, antik çağlarda ise Karia sınırları içerisinde yer almaktadır.Börükçü kazılarında kutsal yol, kuzey ve güney yapıları, işlikler ve atölyeler, seramik fırınları, kutsal alanlar, su kaynakları ve nekropol alanları açığa çıkarılmıştır. Börükçü yerleşimi Geç Geometrik, Arkaik ve Klasik Dönem'lerde kesintisiz yerleşim görmüş olup Geç Hellenistik ve Erken Roma dönemlerinde Lagina Kutsal Alanı ve Stratonikeia antik kenti arasındaki kutsal yol üzerinde varlığını devam ettirmiştir.Börükçü yerleşim planı araziye bağımlı yamaç yerleşimidir. Börükçü yerleşimi yamaca paralel olarak teraslar halinde inşa edilmiştir. Yapılar aynı hat üzerinde birbirine bitişik ikili üçlü gruplar halinde yer almaktadır. Börükçü Geç Geometrik dönem yapıları iki odalı ve avluludur. Mekan duvarları düzgün bir hat takip etmemekte ve mekan köşeleri hafif yuvarlak biçimde Geç Geometrik dönem duvarları ile aynı özelliktedir.Börükçü nekropolü'ndeki Geç Geometrik Dönem mezarları üç tipte; örgü tekne, plaka tekne ve örgü-plaka tekne biçiminde karşımıza çıkmaktadır. Mezarlar genel olarak dikdörtgen planda ve üzeri yassı kapak taşlarıyla örtülmüştür.Börükçü yerleşmesi ve nekropolü'nde bulunan Geç Geometrik Dönem seramiklerinde form ve bezemede yerel özelliklerle birlikte Rodos etkileri de görülmektedir.Börükçü yerleşimi mimarisi, nekropolü, Karia geleneğinde ve Rodos etkisindeki kaliteli seramikleri ile Batı Anadolu Geç Geometrik Dönem yerleşimleri arasında önemli bir merkezdir. Yazıtlarda adının Koliorga olması muhtemel olan yerleşim kutsal yol üzerinde ve Stratonikeia'ya yakın olması nedeniyle Geç Geometrik Dönemde adının Chrysaoris olma olasılığı kuvvetlidir.
Özet (Çeviri)
In light of today?s Börükçü settlement and its vicinity dates back to the present date 3000 BC. Börükçü settlement was in Arzawa country at 2000 BC and in Karia region at ancient era.Sacred way, south and north buildings, workshops, ceramic kilns, temenos, water springs and nekropolis were excavated at Börükçü. Börükçü area was used at Late Geometric, Archaic and Classic Periods. Area was on the sacred way between Lagina and Staratonikeia at Late Hellenistic to Early Roman era.Börükçü depending on the area condition is a slope setlement. Cite was build on teraces. Buildings were on the same direction with two or three grups. Börükçü buildings consist of two rooms and a courtyard. None of the walls have flat direction and corners rounded same as Late Geometric ones.Graves of Börükçü have 3 types. These are masonry carft, placue carft and masonry-placue carft. Graves were built in rectangle plan with flat cover stone.Effects of Rhodos can be seen on Late Geometric Ceramics with native elements. Börükçü has an important role with architecturel features, necropolis, fine wares which have Rhodos effects and Karian tradition in Late Geometric cites. Chrysaoris was be the name with strong possibilty at Late Geometric period but the name Koliorga which was writen on insciriptions that found at Börükçü excavations. Cite?s location was on the scared road and close to Stratonikeia.