İonia bölgesinde Roma dönemi pagan sembollü kandiller
Roman period pagan symbolised oil lamps in Ionia region
- Tez No: 280152
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. ALP ÇAM
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Arkeoloji, Güzel Sanatlar, Archeology, Fine Arts
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 157
Özet
İonia Bölgesinin on iki kentten oluştuğu bilinmektedir. Her kentin kendine özgü bir yapısı ve farklı tanrı, tanrıçalara ait inanç biçimleri bulunmaktadır. Her biri Roma dönemini yaşamış olan bu kentlerde, döneme ait seramik buluntular ele geçmiştir. Bu çalışma kapsamında kentlerde bulunmuş kandil örnekleri incelenmiş, bu örneklerin pagan dini ve inanışları ile olan ilişkisi irdelenmeye çalışılmıştır.Öncelikle bu döneme ait kandillerin üzerindeki; tanrı, tanrıça, bitki, hayvan, geometrik bezemeler gibi semboller tanımlanmış, kandillerin formlarıyla birleştirilmiş, aynı döneme tarihlenen diğer coğrafyaların pagan sembollü kandilleriyle karşılaştırılarak kıyaslamalar yapılmıştır. Yapılan bu kıyaslamalar sırasında form özelliklerinde pagan sembollerinin etkileri ilgi çekici olarak gözlemlenmiştir.Sonuç olarak, Roma dönemine (erken, orta ve geç) tarihlenen bu kandillerdeki sembollerin, Gizem Dinleri ve inanışlarıyla paralel gittiği, pagan sembolleriyle birebir örtüştüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
It is known that Ionia region is comprised of twelve cities. Every city has specific structure and different cults related god and goddesses. Ceramic antiques were found in the cities which all lived roman period. In the scope of this study sample oil lamps which were excavated in these cities, the relation of these samples with pagan religion and belief were examined.Firstly symbols like; god, goddess, plant, animal, geometric ornaments were defined, combined with the forms of oil lamps, and comparison with oil lamps that were dated and found in different geographies with pagan symbols were done. Effects of the pagan symbols on the interesting form specialties of oil lamps were observed while doing this comparison.As a result, symbols on the oil lamps which were dated roman period (early, middle and late) were parallelized to the sacred religions and beliefs and corresponded one-to-one to the pagan symbols.