Modern Mısır edebiyatı temsilcilerinden Yusuf İdris'in hikayelerinde 'din adamı' portresi
The portrait of 'clergyman' in the stories of Yusuf İdris, a representative of modern Egyptian literature
  1. Tez No: 715763
  2. Yazar: HADEER MOUSA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS EMRE GÖRDÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Religion, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Daha sonBu çalışmada Mısırlı yazar Yusuf İdris'in kısa hikâyelerindeki din adamı karakteri ele alınmaktadır. Çalışma; giriş, ilgili alanyazın, yöntem ve tahlil bölümü ile sonuç kısımlarından oluşmaktadır. Giriş bölümünde, araştırmanın problemi tartışılarak tanımlanmış; amaçları, önemi, varsayımları, sınırlılıkları ortaya konmuş ve önemli kavramlar ile terimler işlevsel olarak açıklanmıştır. İlgili alanyazın kısmında, Yusuf İdris'in hayatı ile fikrî ve edebî çalışmaları ele alınmıştır. Kısa Hikâye Kavramı ve Tarihsel Süreci başlıklı bölümde, kısa hikâye yazımının tarihi serüveni ile edebî incelemede kullanılan en önemli eleştirel terimlere temas edilmiştir. Ardından kısa hikâyelerde zikredilen din adamı figürlerine tenkit ve tahliller yapılmıştır. Bu çalışmanın teori bölümünde tasviri bir tümevarım, uygulama bölümünde ise tahlilî bir yöntem tercih edilmiştir. Çalışmada elde edilen verilere göre Yusuf İdris'in hikâye dünyasında din adamı önemli bir yer işgal etmektedir. Din adamının fiziksel, psikolojik ve toplumsal bakımdan durumu genellikle vazifesini gerçekleştiremeyen bir kişilik görünümü arz eder.
Özet (Çeviri)
DahaThis thesis has presented the image of the religious figures in the short stories of the Egyptian writer Youssef Idris. It consists of an introduction, related literature, method and analysis sections, and conclusion sections. In the introduction, the problem of the research is defined by discussing; purposes, importance, assumptions, limitations are revealed, important concepts and terms are explained functionally. In the chapter titled The Concept of Short Story and Its Historical Process, the historical adventure of short story writing and the most important critical terms used in the literary analysis have been touched upon. Then, criticism and analyzes were made on the figures of the clergy mentioned in the short stories. The researcher did not adhere to a single scientific method in this thesis, as the descriptive method was used in the theoretical section and the analytical method was used in the applied section. The Clergyman occupies an important place in the story world of Yusuf İdris. The physical, psychological, and social condition of the clergy generally presents the appearance of a personality that cannot fulfill its duty.