Pandemi süreci ile birlikte artan uzaktan çalışmanın mevzuat açısından incelenmesi:Bir şirket çalışanları üzerine araştırma
Legislation analysis of remote working, increasing with the pandemic process: Research on employees of A company
- Tez No: 715802
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİ ERENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Uzaktan çalışmanın, iş sağlığı ve güvenliği açısından çalışanlar üzerine etkisi önem taşımaktadır. Çalışanların bu süreçte hukuksal açıdan haklarının bilinememesi ve örgütsel bağlılık anlamında iletişimin azalmasıyla verimsiz bir çalışma durumu ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın amacı, çalışanlar üzerinde pandemi sürecinde uzaktan çalışmanın etkileri, avantajları ve dezavantajları hakkında bilgi edinmektedir. Araştırma da demografik özellikleri belirleyen ve uzaktan çalışmada iş sağlığı ve güvenliği konusunda bilgi soruları hazırlanmıştır. 53 katılımcı anket sorularına görüşme tekniği ile yanıt vermiştir. Salgın nedeni ile uzaktan çalışmak durumunda kalan çalışanların, iş sağlığı ve güvenliği önlemleri ile çalışma hak ve sorumluluklarına dair bilgi düzeyi araştırılmıştır. Mevzuat pandemi süresince ne kadar etkili olduğu araştırmanın sorusu olmuştur. Bu çalışmanın sonucunda, verilerin cevaplar Mevzuat açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The impact of remote working on employees is critical for occupational health and safety. As a result, an inefficient work place emerged, as employees' legal rights were unknown, and communication in related to organizational commitment decreased. The intent of this research is to learn more about the effects, benefits, and drawbacks of working remotely on employees during a pandemic. Knowledge questions about occupational health and safety in remote working, as well as determining demographic characteristics, were prepared for the study. The interview technique was used by 53 participants to answer the survey questions. The level of knowledge of employees who were required to work remotely due to the epidemic about occupational health and safety measures, as well as their rights and responsibilities at work, was investigated. The research has focused on how effective the legislation is during a pandemic. As a result of this research, the data responses were evaluated in terms of legislation.