Pandemi sürecinde perakende sektörü çalışanlarının motivasyonunun iş kazalarına etkileri ve sonuçları
The effects and results of motivation of food retailsector employees on occupational accidents during thepandemic process
  1. Tez No: 715844
  2. Yazar: TUĞÇE ANKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Psikoloji, Public Health, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tez çalışmasında, pandemi süresince çalışan gıda perakendecilerinin motivasyonlarının iş kazaları üzerindeki etkileri ve sonuçları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma örneklemine, pandemi süresince çalışan gıda perakendecilerinden İstanbul-Beyoğlu ve çevre ilçelerinden çalışma hayatına aktif olarak devam eden 87 kadın ve 112 erkek, toplam 199 çalışan dahil edilmiştir. Hedeflenen 250 kişi olmasına rağmen 199 kişiye ulaşım sağlanabilmiştir. Bu araştırma betimsel tarama modeli ve ilişkisel tarama modeli ile modellenmiştir. İstatistik analizler IBM SPSS sürüm 21.0 paket programı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada gıda perakende çalışanlarının motivasyonları ile iş kazaları arasında ters orantılı bir ilişkinin olduğu saptanmıştır. Motivasyonu yüksek olan çalışanların iş kazasına maruz kalma oranında ciddi azalışlar yaşanacaktır. Ayrıca kadın katılımcıların erkek katılımcılara oranla evde yaşadığı sıkıntı ve stresi işine yansıtarak daha fazla motivasyon eksikliği yaşadığı görülmüştür. Yöneticilerin motivasyon kavramını iyi yönetmesi ile birlikte işçilerdeki motivasyonsuzluğun azaltılabileceği sonucuna varılmıştır. Bunlarla beraber iş kazasının en temel şartı işyerinde yaşanıyor olmasıdır. Araştırma örnekleminin sonuçlarına göre pandemi süresince çalışırken Covid-19 virüsü bulaşan sayısı 101 kişi olması ve Covid-19'un iş kazası hallerinden sayılmasına kesinlikle katılan 110 kişinin bulunması Covid-19'un iş kazası sayılabilmesi için ön koşul oluşturabilmektedir. Ayrıca yine örneklem sonuçlarına göre bu sektörde iş kazasına maruz kalan kişi sayısı 52'dir. Elde edilen bu bulgudan da perakende sektöründe çok fazla iş kazası yaşanmadığını söyleyenleri kanıtlar nitelikte olabilmektedir. Örneklemin büyüklüğüne göre elde edilen sonuçlar değişiklik gösterebilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to determine the relationship between the motivations of food retailers working during the pandemic and the effects on occupational accidents and their results. A total of 199 employees, 87 women and 112 men, who continued their working life actively from the foodretailers Istanbul-Beyoğlu anditssurroun dingdistricts working during the pandemic, were included in the research sample. Although the target was 250 people, 199 people could be reached. This research was modeled with descriptive survey model and relational survey model. Statistical analyzes were performed with IBM SPSS version 21.0 package program. In the study, it was determined that there is an inversely proportional relationship between the motivation of food retail employees and work accidents. There will be a serious decrease in the rate of exposure to occupational accidents of employees with high motivation. In addition, it was observed that female participants experienced more lack of motivation by reflecting the distress and stress they experienced at home compared to male participants. It has been concluded that the lack of motivation in the workers can be reduced if the managers manage the concept of motivation well. In addition to these, the most basic condition for an occupational accident is that it is experienced in the workplace. According to the results of the research sample, the number of people infected with the Covid-19 virus while working during the pandemic is 101 and the presence of 110 people who definitely participate in the counting of Covid-19 as one of the work accident cases can be a prerequisite for Covid-19 to be considered a work accident. In addition, according to the sample results, the number of people exposed to work accidents in this sector is 52. This finding can be a proof of those who say that there are not many occupational accidents in the retail sector. The results obtained may vary depending on the size of the sample.