Lise öğrencilerinin akademik stres düzeylerinin mutluluk ve sosyal kaygı durumuna etkisi
The effect of academic stress levels of HIGH school students on happiness and anxiety
  1. Tez No: 715846
  2. Yazar: NEBAHAT ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİHA FÜSUN AKDAĞ AYCİBİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmada lise öğrencilerinin akademik stres düzeylerinin mutluluk ve sosyal kaygı durumuna etkisini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında İstanbul ilinin Zeytinburnu ilçesinde öğrenim gören lise öğrencileri, örneklemini ise 521 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Akademik Beklentilere İlişkin Stres Envanteri (ABSE), Oxford Mutluluk Ölçeği-Kısa Formu (OMÖ-K), Ergenler İçin Sosyal Kaygı Ölçeği (ESKÖ) kullanılmıştır. Veriler SPSS v.23 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of high school students' academic stress levels on happiness and social anxiety. The population of the research consists of high school students studying in Zeytinburnu district of Istanbul in the 2021-2022 academic year, and the sample is 521 high school students. Relational screening method was used in the study. Personal Information Form, Stress Inventory Related to Academic Expectations (ABSI), Oxford Happiness Scale-Short Form (OMÖ-F), Social Anxiety Scale for Adolescents (ESQ) were used to collect data. Data were analyzed using SPSS v.23 package program.