Ebeveyn kontrolünün ergenlerin yaratıcı kişilik özellikleri üzerine etkisi
The effect of parental control on creative personality development of adolescents
  1. Tez No: 715847
  2. Yazar: ŞEYMA DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİHA FÜSUN AKDAĞ AYCİBİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışma lise dokuz, on, on bir ve on ikinci sınıfta öğrenim gören lise öğrencilerin algıladıkları ebeveyn kontrolünün yaratıcı kişilik özellikleri üzerine etkisini incelemek amacıyla araştırılmıştır. Araştırmanın evreni, Mersin ilindeki lise öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise Mersin Yenişehir ilçesine bağlı olan liselerde öğrenim gören toplam 300 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırtmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Leuven Ana Babalık Ölçeği (LAAÖ) (Ergen Sürümü) ve Yaratıcı Kişilik Özellikleri Ölçeği (YKÖÖ) kullanılarak elde edilmiştir. Veriler 2021-2022 eğitim öğretim sürecinde toplanmıştır. Covid-19 nedeni ile pandemi sürecine denk geldiğinden araştırma verileri“ Google Forms”ile on-line olarak toplanmıştır. İkili gruplarda bağımsız gruplar t testi, üç ve üzeri gruplarda tek yönlü varyans (ANOVA) ve değişkenler arasında ilişkiyi belirlemek için Pearson korelasyon analizleri kullanılmıştır. Ergenlerin yaratıcı kişilik özelliklerini ölçen Yaratıcı Kişilik Özellikleri Ölçeği (YKÖÖ) ve alt boyutları olan“Amaç Yönelimlilik”alt boyutu“İçsel Motivasyon”alt boyutu“Kendine Güven”alt boyutu ve“Risk Alma”alt boyutu ile ergenlerin algıladıkları anne baba kontrolünü ölçen, Leuven Ana Babalık Ölçeği (LAAÖ) (Ergen Sürümü) alt boyutları olan Ana-Babalık“Davranışsal Denetim”alt boyutu,“Psikolojik Kontrol”alt boyutu,“Özerklik Desteği”alt boyutu“Duyarlılık”alt boyutu ile demografik özelliklerine göre cinsiyet, okul tipi, sınıf düzeyi, kardeş sayısı, anne-baba eğitim düzeyi, anne-baba çalışma durumu, aile içi ilişki durumu ve bir sorunla karşılaşıldığında çözüm yolu bulmaya yönelik değişkenleri analiz edilmiştir. Yaratıcı Kişilik Özellikleri Ölçeği (YKÖÖ) ve Leuven Ana Babalık Ölçeği (LAAÖ) (Ergen Sürümü) alt boyutları korelasyon sonuçları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect to perceived parental control on creavite personality traits of adolescent students studying in the bineteenth, tenth, eleventh and twelfth grades of high school. The universe of the research consists of high school students in Mersin. The sample of the study, on the other hand, consists of a total of 300 high school students studying işn hingh schools in Mersin Yenişehir district, which consists of male and female students determined by the appropriate sample. The data of the research were obtained by using the Personal Information Form, Leuven Parenthood Scale(LAAS) (Adolescent Version) and Creative Personality Traits Scale. The data were collected during the 2021-2022 education period. Since it coincide with the pandemic process due to Covid-19, the research data were collected online with“Google Forms”. Independent groupsbt-test in paired groups, one-way variance (ANOVA) İn groups of three or more, and Pearson correlation analyzes were used to determine the relationship between variables.Leuven Parenthood Scale (LAAS) (Adolescent Version) sub- dimensions Mother/Father“Behavioral Control”sub-dimension, Mather/Father“Psychological Control”sub- dimensions,“Auntonomy Support”sub- dimensions, and Mather/Father“Sensitivity”sub- dimensions and Creative Personality Traits Scale (YKSÖ)“Purpose Orientation”sub- dimensions,“Intrinsic Motivation”sub- dimensions,“Self-Confidence”sub- dimensions and“Risk-Taking”sub- dimensions and demographic characteristics (gender, school type, grade level, number of siblings, maternal education level, father's education level, mother2s working status, father working status, family relationship status and Creavite Personality Traits Scale sub- dimensions and the Leuven Parenthood Scale (LAAS) (Adolescent Version) sub- dimensions were anayzed.