Akademik mükemmeliyetçilik ile akademik stres arasındaki ilişkiler: Bilişsel duygu düzenleme ve esnekliğin seri aracılığı
The relationship between academic perfectionism and academic stress: Serial mediation of cognitive emotion regulation and cognitive flexibility
  1. Tez No: 994900
  2. Yazar: MUSTAFA ATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM PEKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmanın iki ana amacı bulunmaktadır. Araştırma amaçlarından ilki, lise öğrencilerinde, akademik mükemmeliyetçilik ile akademik stres arasındaki ilişkide bilişsel duygu düzenleme stratejileri ve bilişsel esnekliğin çoklu aracılığını boylamsal açıdan ortaya çıkarmaktır. İkinci amaç ise, lise öğrencilerinin akademik stres düzeylerinin cinsiyet, okul türü ve sınıf düzeyine göre farklılaşma durumunu belirlemektir. Yöntem: Bu araştırma da ilişkisel tarama modelinin boylamsal türü kullanılmıştır. Hangi liselerdeki öğrencilerin çalışmaya katılacağını belirlemek amacıyla random örnekleme yöntemi uygulanmıştır. Örneklem büyüklüğünü ve gücünü belirlemek amacıyla G*Power 3.1 programı kullanılmıştır. Bu bağlamda, 672 öğrenciyle model-80'e ait bulgular elde edilmiştir. Bulgular: Akademik mükemmeliyetçilik ile akademik stres arasındaki ilişkide bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin aracılık rolü olduğu doğrulanmıştır. Bununla birlikte bilişsel duygu düzenleme stratejileri yoluyla akademik mükemmeliyetçilik ile akademik stres arasında boylamsal ilişkiler olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca akademik stres düzeyinin cinsiyet ve okul türü değişkenlerine göre anlamlı farklılaşma gösterdiği ancak sınıf düzeyi değişkenine göre herhangi bir farklılaşma göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Sonuçlar: Araştırma sonucunda bir model üzerinden ve teorik dayanak gösterilerek bilişsel duygu düzenleme stratejilerinden kabul etme, olumlu yeniden odaklanma, olumlu yeniden değerlendirme ve plan yapmaya yeniden odaklanmanın akademik mükemmeliyetçilik ile akademik stres arasındaki ilişkide aracılık rolü olduğu ortaya çıkmıştır. Nispeten göreceli bir süreç içerisinde bilişsel duygu düzenleme stratejileri yoluyla akademik mükemmeliyetçilik ile akademik stres arasında boylamsal bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Ayrıca akademik stres düzeyinin cinsiyet ve okul türü değişkenlerine göre anlamlı farklılaşma gösterdiği ancak sınıf düzeyi değişkenine göre herhangi bir farklılaşma göstermediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study has two primary objectives. The first research objective is to longitudinally investigate the multiple mediating role of cognitive emotion regulation strategies and cognitive flexibility in the relationship between academic perfectionism and academic stress among high school students. The second objective is to determine whether high school students' academic stress levels differ according to gender, school type and grade level. Method: This research utilized a longitudinal correlational survey model. A random sampling method was employed to determine which high schools' students would participate in the study. The G*Power 3.1 program was used to determine the sample size and power. In this context, the Model-80 related findings were obtained with 672 students. Findings: The study confirmed the mediating effect of cognitive emotion regulation strategies in the relationship between academic perfectionism and academic stress. Additionally, the findings revealed that academic perfectionism exerts longitudinal effects on academic stress through cognitive emotion regulation strategies. Furthermore, academic stress levels significantly differed according to gender and school type, whereas no significant differences were found with respect to grade level. Conclusion: The research, based on a model and theoretical foundation, revealed that cognitive emotion regulation strategies such as acceptance, positive refocusing, positive re-evaluation, and refocusing on planning play a mediating role in the relationship between academic perfectionism and academic stress. Moreover, within a relatively dynamic process, the longitudinal effects of academic perfectionism on academic stress through cognitive emotion regulation strategies were identified. Furthermore, academic stress levels significantly differed according to gender and school type, whereas no significant differences were found with respect to grade level.