Hemşirelerin psikososyal bakım yetkinliklerinin ve ilişkili faktörlerinin incelenmesi
Investigation of nurse's psychosocial care competences and related factors
  1. Tez No: 715856
  2. Yazar: ESRA DAVUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, hemşirelerin psikososyal bakım yetkinlikleri ve ilişkili faktörlerin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı nitelikte gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemini, İstanbul'da eğitim ve araştırma hastanesinde genel kliniklerde çalışan ve çalışmayı kabul eden 217 hemşire oluşturmuştur. Hemşirelere Hemşire Kişisel Bilgi Formu ve Psikososyal Bakım Yetkinliği Öz Değerlendirme Ölçeği uygulanmıştır. Kolmogorov Smirnov Testi ile Mann Whitney U, Kruskal Wallies testi kullanılmıştır. Hemşirelerin Psikososyal Bakım Yetkinliği Öz Değerlendirme Ölçeği'nin (PBYÖDÖ) toplam puan ortalaması x̄:57.97±11.29 bulunurken, alt boyut puan ortalamaları; 'Semptom Tanılama' x̄:16,62±3,84, 'Bilgiyi Kullanma' x̄:16.93±3.58, 'Müdahale' x̄:11.63±3.17, 'Tanılama' x̄:12.79±2.65 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as a descriptive study in order to examine the psychosocial care competencies of nurses and related factors. The sample of the study consisted of 217 nurses working in the general clinics of the training and research hospital in Istanbul and accepted to work. Nurse Personal Information Form and Psychosocial Care Competence Self-Assessment Scale were applied to nurses. Kolmogorov Smirnov Test and Mann Whitney U, Kruskal Wallies test were used. While the total mean score of the Nurses' Psychosocial Care Competence Self-Assessment Scale (PBYÖÖS) was x̄:57.97±11.29, the sub-dimension mean scores were; 'Symptom Diagnosis' was x̄:16.62±3.84, 'Using Information' was x̄:16.93±3.58, 'Intervention' was x̄:11.63±3.17, and 'Diagnosing' was x̄:12.79±2.65.