STEM eğitimi uygulamalarının okul öncesi dönemde yaratıcılık ve eleştirel düşünme becerilerine etkisi
The effect of STEM education practices on creativity and critical thinking skills in preschool period
  1. Tez No: 715912
  2. Yazar: VİLDAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR BİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmada okul öncesi döneme yönelik hazırlanan STEM eğitimi uygulamalarının okul öncesine devam eden 5 yaş grubundaki çocukların yaratıcılık ve eleştirel düşünme becerilerine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Öntest sontest kontrol gruplu deneysel desende tasarlanan araştırmanın çalışma grubunu okul öncesi eğitimine devam eden 12'si kontrol 19'u deney olmak üzere 31 çocuk oluşturmuştur. Araştırmanın çalışma grubu uygun örnekleme yöntemiyle belirlenerek, Antalya ilinin Alanya ilçesinde bulunan devlete bağlı bağımsız bir anaokulunda çalışma yürütülmüştür. Deneysel araştırma modeli bir bağımsız değişkenin bağımlı değişkene etkisinin ölçülebileceği en iyi yöntemdir. Araştırmanın bağımsız değişkeni olan STEM eğitimi programı 8 hafta boyunca deney grubuna uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise MEB okul öncesi eğitim müfredatına devam etmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak eleştirel düşünme ve yaratıcılık ölçekleri kullanılmıştır. Eleştirel düşünme becerilerini ölçmek için“Eleştirel Düşünmenin Değerlendirilmesi”ölçeği ile yaratıcılık düzeylerini belirlemek için“Hibrit Yaratıcılık Testi”kullanılmıştır. Araştırma deney grubu çocuklarına uygulanan STEM eğitiminin eleştirel düşünme ve yaratıcılık becerilerine olumlu yönde etki ettiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effects of STEM education applications prepared for the preschool period on the creativity and critical thinking skills of children in the 5 year-old group attending preschool. The study group of the study, which was designed in an experimental design with a pretest posttest control group, consisted of 31 children, 12 of whom were control and 19 of whom were experimental, continuing their pre-school education. The study group of the research was determined by convenient sampling method and the study was carried out in an independent state-run kindergarten located in Alanya district of Antalya province. Experimental research model is the best method to measure the effect of an independent variable on a dependent variable. The STEM education program, which is the independent variable of the research, was applied to the experimental group for 8 weeks. In the control group, the MEB pre- school education curriculum continued. Critical thinking and creativity scales were used as data collection tools in the research.“Assessment of Critical Thinking”scale was used to measure critical thinking skills and“Hybrid Creativity Test”was used to determine creativity levels. It was concluded that the STEM education applied to the children in the research experimental group had a positive effect on their critical thinking and creativity skills.