Okul öncesi eğitimde robotik uygulaması
Implementaion of robotics in preschool education
  1. Tez No: 677797
  2. Yazar: ELİF YÜCEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT GÖKREM, DOÇ. DR. NURAN TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekatronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Okul öncesi eğitim dönemi 36-72 ay aralığını kapsamakta, çocukların eğitim hayatlarına başlangıcını oluşturmakta ve en önemli dönem olarak görülmektedir. Bu dönem çocuklar için oyunlar aracılığıyla gelişimlerini tamamladıkları bir dönemdir. Bu dönemde çocukların ilkokula hazır hale gelmeleri için eğitim ortamlarının zenginleştirilmesi gerekmektedir. Bu zenginleştirme ise oyun ve oyuncaklar aracılığıyla planlanmaktadır. Bunun için ise Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından aylara göre gelişimsel eğitim programı oluşturulmuş ve çocukların yaş aralıklarına göre kazanım-göstergeler belirlenmiştir. Çağımızda artık eğitim sistemi içerisine teknoloji de dahil olmuş ve bu alanda birçok çalışma yapılmış ve uygulanmıştır. Bu çalışmalara katkı sağlayacağı düşünülen çalışmalardan biri ise STEM yaklaşımıdır. Yapısında barındırdığı“Teknoloji ve Mühendislik”disiplinlerindeki eksikliklerden doğan robotik uygulama alanında çalışmalar çoğalmıştır. Yapay zekalı robotlar ve robotik kodlama araçları birçok eğitim ortamında kullanılmaktadır. Bu uygulamalar ile beraber çocuklara 21.yy becerilerinin kazandırılması hedeflenmiştir. Araştırmalar STEM uygulamalarının eğitim sistemi içerisine dahil olmasını ve okul öncesi dönemden itibaren çocuklara STEM eğitimi verilmesinin uygun olduğunu göstermiştir. STEM eğitiminin bir parçası olmak, çocukların okul öncesi dönemde alacakları eğitimlere katkı sağlamak ve bu dönemde öğrenmesi gereken kavramları barındıran RFID teknolojisi ve arduino yazılımı kullanılarak yeni bir öğretim materyali geliştirmek amacıyla bu tez konusu seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Preschool education period covers the range of 36-72 months, constitutes the beginning of children's education life and is seen as the most important period. This period is a period in which children complete their development through games. In this period, educational environments need to be enriched in order for children to be ready for primary school. This enrichment is planned through games and toys. For this, a developmental education program was created by the Ministry of National Education, General Directorate of Basic Education by months, and goals and objectives were determined according to the age ranges of children. In our age, technology has been included in the education system and many studies have been done and applied in this field. One of the studies that is thought to contribute to these studies is the STEM approach. Studies have increased in the field of robotic application arising from the deficiencies in the disciplines of“Technology and Engineering”in its structure. Artificial intelligence robots and robotic coding tools are used in many educational environments.With these applications, it is aimed to provide children with 21st century skills. Studies have shown that STEM applications should be included in the education system and that it is appropriate to give STEM education to children from the pre-school period. This thesis topic has been chosen in order to be a part of STEM education, to contribute to the education that children will receive in the pre-school period, and to develop a new teaching material using RFID technology and arduino software, which includes the concepts that should be learned in this period.