Normotermik ve hipotermik kardiyopulmoner bypass'ın trombosit sayısı (PLT) ve ortalama trombosit hacmi (MPV) üzerine etkisi
The effect of normothermi̇c and hypothermi̇c cardi̇opulmonary bypass on platelet count (PLT) and mean platelet volume (MPV)
  1. Tez No: 715931
  2. Yazar: EKREM EKİNCİLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZIM KANKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Perfüzyon Teknikleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Kardiyopulmoner bypass uygulamaları günümüzde açık kalp ameliyatlarında cerrah ve ekibine güvenli ve kansız sahada konfor sağlayan bir yöntemdir. Kardiyopulmoner bypass uygulamalarında ekstrakorporeal dolaşıma katılan kanın yapay yüzeyle teması ve heparinizasyon uygulamasıyla trombositlerin sayısının azalarak yapı ve fonksiyonlarının değişmesi kaçınılmaz bir durumdur. Aynı zamanda kardiyopulmoner bypass, hastanın ihtiyacına veya cerrahın tercihine göre normotermik ve hipotermik şekilde tercih edilmektedir. İki durumun da hasta için avantaj ve dezavantajları mevcuttur. Çalışmamızda kardiyopulmoner bypassın normotermik veya hipotermik şekilde uygulanması pıhtılaşma mekanizması ve kanama belirteci olan trombosit sayısı (PLT) ve ortalama trombosit hacmi (MPV) değerlerine etkisi araştırılmak istenmiştir. Retrospektif yürütüğümüz çalışmamıza 2016-2020 tarihleri arasında çeşitli sebeplerle açık kalp ameliyatına alınan 50 (25 erkek, 25 kadın) hasta dahil edildi. Hasta grubu olarak normotermik ve hipotermik 25 şer hastanın ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 1. gün PLT ve MPV değerleri karşılaştırıldı. Sonuç olarak, normotermik ve hipotermik kardiyopulmoner bypass uygulanan hasta gruplarında PLT ve MPV değerlerinin preop-postop değişimi benzer çıkmış olup istatistiksel açıdan fark bulunamamıştır (p>0,05). Bu durum bize normotermik ve hipotermik kardiyopulmoner bypass uygulamalarının trombosit fonksiyonları açısından birbirlerine karşı üstünlüklerinin olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Cardiopulmonary bypass procedures are indispensable parts of open heart surgeries. The contact of blood to the artificial surface that contribute to extracorporal circulation and heparine application could reduce the amount of the platelet and function. Normothermia and hypothermia may affect significantly to the platelets in CPB procedures. In our work, the affect of normothermic and hypothermic cardiopulmonary bypass procedures to the number of platelet (PLT) and mean trombocyte volume (MPV) is studied. 50 patients (25 men, 25 women) are included who were operated with open heart surgery between 2016 and 2020, retrospectively. The group of patients file datas are investigated and the blood values in the preoperative day and postoperative first day are recorded. The patients data are compared between groups, primarily PLT and MPV values. In the results, the preoprative and postoperative change of the PLT and MPV values are detected similar between normothermic and hypothermic cardiopulmonary bypass procedures (p>0,05). As a result of our study, normothermic and hypothermic cardiopulmonary bypass procedures, which play a leading role in the coagulation mechanism has been shown that it does not cause major changes in PLT and its dependent MPV values.