Sperm motilitesinde rol oynayan faktörlerden spermatozoa üçlü ATPaz aktivitesine semende bulunan askorbik asit, sialik asit ve sitrik asidin etkileri
  1. Tez No: 22404
  2. Yazar: MEHMET ÇARPINLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLA TATLIŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Bu çalışmada normal ve oligoastenozoospermili kişilerin spermatozoa üçlü ATPaz enzim sistemi aktivitelerine askorbik asit, sialik asit ve sitrik asidin etkileri araştırıldı. Çalışmamızda askorbik asit, sialik asit ve sitrik asidin oligoastenozoospermik kişilerin spermatozoa üçlü ÂTPaz enzim sistemi aktiviteleri üzerine etkilerinin olmadığını bulduk. Bunun nedeni de muhtemelen oligoastenozoospermiklerde düşük bulunan üçlü ATPaz enzim sistemi aktivitesi değerleri ile ilgili olabilir. Bu maddelerin normospermik kişilerin spermatozoa üçlü ATPaz enzim sistemi aktiviteleri üzerine etkileri ise aşağıdaki gibidir; askorbik asit ve sialik asidin Na*/K*a -Mg** ATPaz ve Ca** -Mg** ATPaz enzim sistemi aktivitelerini düşürdüğünü, Mg** ATPaz enzim sistemi aktivitesine etkili olmadığını, sitrik asidin Na*/K*-Mg*a ATPaz ve Mg*8 ATPaz enzim sistemi aktivitelerini düşürdüğü, Ca** -Mg*a ATPaz enzim sistemi aktivitesine etkili olmadığını39 belirledik. Normospermiklere göre spermatozoa üçlü ATPaz enzim sistemi aktiviteleri düşük olan oligoastenozoospermiklerde askorbik asit, sialik asit ve sitrik asidin spermatozoa üçlü ATPaz enzim sistemlerine etkilerinin olmadığını bulduk. Ancak bu maddelerin normospermiklerin semeninde bulunan bazı faktörler sayesinde spermatozoa üçlü ATPaz enzim sistemi aktivitelerine olan olumsuz etkilerinin tamponlandığına ve/ veya semende bu faktörlerden başka enzim aktivitelerini artırıcı faktörlerin bulunduğuna inanmaktayız. Sonuç olarak; normal kişilere göre spermatozoa üçlü ATPaz enzim sistemi aktiviteleri düşük olan oligoastenozoo- spermiklerin tedavisinin tek basına ATPaz enzim sistemi aktivitelerini artırmayan askorbik asit, sialik asit ve sitrik asit ile yapılamayacağını düşünmekteyiz. Fertilizasyon ve spermatozoa fizyolojisinde önemli rol oynayan askorbik asit, sialik asit ve sitrik asidin normal semende bulunan, fertilizasyon ve sperm motilitesinde önemli rolleri olduğuna inandığımız diğer maddelerle birlikte kullanılarak yapılacak daha ilerdeki çalışmalarla spermatozoa motilitesi üzerine olan etkilerinin açıklanabilmesi mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research the effects of ascorbic acid, sialic acid and citric acid on the activities of the spermatozoa triple-ATPase system were investigated in normal and oligo- asthenozoospermic groups. We found no effect of the ascorbic, sialic and citric acid on the activities of the spermatozoa triple ATPase enzyme system in the oligoasthenozoospermic patients. The reason of this is possibly related to the low level of the triple ATPase enzyme activity found in the oligoastheno zoospermic patients. The effect of these substances in the normospermic persons were as follows: We have found that ascorbic and sialic acids decrease the activities of the NaVK+- Mg*a ATPase and, Ca*a -Mg-*-2 ATPase and had no effect on the activities of the Mg-4-* ATPase enzyme systems; meanwhile citric acid decreased the activities of Na^/K^-Mg-"2 ATPase and, Mg+a ATPase and had no effect on Ca+1- Mg*a ATPase enzyme systems.41 We found no effects of ascorbic, sialic and citric acids on the triple ATPase enzyme systems in the oligo- asthenozoospermic patients with the lower activities of the triple ATPase enzyme systems when compared to normospermic persons. However, we believe that some factors found in the semen of the normospermic persons in addition to these substances may buffer the negative effects of these substances on the spermatozoa triple ATPase enzyme systems, another possibility is presence of different substances other than these substances which is increasing the enzyme activities. In conclusion, we think that the treatment of oligo- asthenospermic patients who have lower spermatozoa triple ATPase enzyme system activities, than those of normospermics could not be managed with ascorbic acid, sialic acid, and citric acid alone which do not increase ATPase enzyme activities. The explanation of the effects of ascorbic, sialic and citric acid, which are playing important role in the fertilization and physiology of the spermatozoa, on the motility of the spermatozoa may be possible in the future studies with the use of the other substances which are present in normal semen and we believe that these substances have important roles in the fertilization and sperm motility.