Kocaeli'nin Kerpe Limanında yapılan sualtı araştırmaları ve Akdeniz ile bağlantıları
Underwater researches in Kocaeli's Kerpe Port and its connections with the Mediterranean
  1. Tez No: 715948
  2. Yazar: SERKAN GEDÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÖNİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akdeniz Sualtı Kültür Mirası Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Kocaeli İlinin Karadeniz kıyıları doğuda Sakarya ili ile sınır oluşturan Karasu çayının batısında başlayarak Cebeci, Kefken, Kerpe, Seyrek ve en batıda Bağırganlı yerleşimi İstanbul ili Ağva beldesi ile sınırlandırılmıştır. Sahil beldeleri dantel gibi koylara ve bu koylarda ve açıklarında küçük adalar üstünde çeşitli tarihsel dönemlerde yerleşilmiş liman ve kale gibi kalıntılar bulunmaktadır. Karadeniz güney sahilinde arkaik dönemden başlayarak Osmanlı dönemi dahil sürdürülen deniz ticaretinde ada ve karşı sahildeki koyların oynadığı rolü tespit etmek; kıyı şeridi arasında kalan denizin su üstünden ve içinden taranarak su altında bulunan kültür varlığını ve mimari yapının tespitini yapmak ve bunları incelemek. Kocaeli'nin Karadeniz Kıyılarında küçük ada ve koylarda bulunan kalıntıların tespiti ve bilimsel incelemelerini yapmak; Kocaeli'nin Karadeniz Kıyılarının, kıyı şeridinde tarihsel dokuyu tespit etmek. Sualtı Kültür Mirası kapsamında yapılacak olan çalışmada, Kocaeli'nin Karadeniz Kıyılarının sualtı arkeolojı tarihi, coğrafyası, günümüze kadar yapılmış tüm sualtı arkeoloji çalışmalar ele alınacaktır. Çalışmanın bir diğer amacı Kara- Diğer (Akdeniz-Marmara ve Ege ) denizlerle ilişkisinin değerlendirilmesi, karadenizin deniz kültürleri ve denizciliği arasındaki bağlantıları ortaya çıkarmaktır.
Özet (Çeviri)
The Black Sea coasts of Kocaeli Province are bordered by Cebeci, Kefken, Kerpe, Seyrek, and Bağırganlı settlement in the west, starting from the west of the Karasu stream forming a border with Sakarya in the east, and Ağva town in the west. Coastal towns have lacy bays and ruins such as ports and castles settled in various historical periods on small islands in these bays and offshore. To determine the role of the island and the coves on the opposite shore in the maritime trade on the southern coast of the Black Sea from the archaic period to the Ottoman period; To identify and examine the cultural assets and architectural structures under water by scanning the sea between the coastline from above and from inside. Detection and scientific investigations of the remains found in small islands and bays on the Black Sea Coast of Kocaeli; To determine the historical texture of the Black Sea Coasts of Kocaeli. In the study to be carried out within the scope of Underwater Cultural Heritage, the underwater archeology history and geography of the Black Sea Coasts of Kocaeli, and all underwater archeology studies to date will be discussed. Another aim of the study is to evaluate the relationship with Black Sea (Mediterranean-Marmara and Aegean) seas and to reveal the connections between the marine cultures and maritime of the Black Sea. Bu kaynak metin hakkında daha fazla bilgiEk çeviri bilgileri için kaynak metin gerekli Geri bildirim gönder Yan paneller