Depresyon ve anksiyete belirtileri olan üniversite öğrencilerinde bilinçli farkındalık rolünün incelenmesi
Investigation of mindfulness on undergraduates with depression and anxiety symptoms
- Tez No: 715975
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLTÜRK KÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinde depresyon ve anksiyete belirtilerini, bilinçli farkındalık rolü ile ilişkilendirmeyi hedeflemiştir. Araştırmanın evrenini İstanbul ilinde eğitim öğretim hayatına devam eden lisans, ön lisans, yüksek lisans veya doktora seviyesinde eğitim gören ve yaşları 18-27 yaş arasında değişen öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi için 202 öğrenciye ulaşılmıştır. Araştırmanın örneklem seçiminde kolayda örnekleme yöntemi kullanılmış olup, araştırmaya dahil olma kriterlerine sahip öğrencilere ulaşım sağlanarak örneklem hacmine ulaşılmıştır. Araştırmanın veri toplama sürecinde Kişisel Bilgi Formu, Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği, Bilinçli Farkındalık Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS 20 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada üniversite öğrencilerinin depresyon belirtileri ile anksiyete belirtileri arasında pozitif yönlü ve bilinçli farkındalık belirtileri arasında negatif yönlü ilişki bulunmuştur. Ayrıca üniversite öğrencilerinin anksiyete belirtileri ile bilinçli farkındalık belirtileri arasında negatif yönlü ilişki bulunmuştur. Elde edilen sonuçların klinik ortamda hastaları değerlendirme ve tedavi süreçlerinde yardımcı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to associate depression and anxiety symptoms with the role of mindfulness in university students. The population of the research consists of students between the ages of 18-27 who continue their education life in Istanbul at the undergraduate, associate, master or doctoral level. For the sample of the research, 202 students were reached. The convenience sampling method was used in the sample selection of the research, and the sample size was reached by providing access to the students who met the criteria for inclusion in the research. Personal Information Form, Beck Depression Inventory, Beck Anxiety Inventory, Mindful Awareness Scale were used in the data collection process of the study. The data were analyzed using the SPSS 20 package program. In the study, a positive relationship was found between depression levels and anxiety levels of university students and a negative relationship between mindfulness levels. In addition, a negative relationship was found between the anxiety levels of university students and their mindfulness levels. It is thought that the results obtained may help in the evaluation and treatment processes of patients in the clinical setting.