COVID-19 pandemisinin üniversite öğrencilerinde depresyon ve anksiyete düzeyiyle ilişkisi
The relationship between the COVID-19 pandemic and the level of depression and anxiety in university students
  1. Tez No: 727501
  2. Yazar: ATAKAN ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEREM DOKSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yapılan bu araştırmada COVID-19 pandemisinin üniversite öğrencilerinde depresyon ve anksiyete düzeyiyle olan ilişkisi incelenmiştir. Buna ek olarak belirlenen demografik değişkenlere göre depresyon ve anksiyete düzeylerindeki farklılık incelenmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda tartışmanın gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca pandeminin etkisiyle depresif belirtileri ve kaygı düzeyi yüksek olan üniversite öğrencilerinin iyi oluşunu artırabilmek için önerilerde bulunulması amaçlanmaktadır. Bu araştırmanın modelini ilişkisel tarama modeli oluşturmaktadır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de yaşayan üniversite öğrencileri oluşturmuştur. Örneklem ise Türkiye'de yaşayan üniversite öğrencileri arasında rastgele yöntemle ulaşılmış 500 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmaya katılan çalışma grubuna Sosyodemografik Form, Beck Depresyon Ölçeği ile Beck Anksiyete Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizi için SPSS 21 programı kullanılmıştır. Veriler normal dağıldığından“Parametrik Testlerden”,“t-testi”ile“One Way Anova”testi kullanılmıştır. Araştırmanın hipotezleri korelasyon analiziyle incelenmiştir. Araştırma sonuçları Covid-19 tanısı alan hastalarım yakınlarında ve Covid-19'un ruh halini etkileme değişkenliğine göre depresyon ve anksiyete düzeyinde farklılık göstermektedir. Depresyon ile anksiyete arasında pozitif korelasyon belirlenmiştir. 75 kişi şiddetli depresyon belirtisi gösterirken, 111 kişi de ise şiddetli anksiyete belirtisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the COVID-19 pandemic and the levels of depression and anxiety in university students was examined. Furthermore, the differences in depression and anxiety levels were examined according to the certain demographic variables. Results were discussed with the findings in literatüre. Additionally, it was aimed to make suggestions to increase the well-being of university students with depressive symptoms and high anxiety levels due to the effect of the pandemic. The model of this research is the relational screening model. The research population consisted of university students living in Turkey. The sample consisted of 500 students randomly chosen among university students living in Turkey. Sociodemographic Form, Beck Depression Inventory and Beck Anxiety Inventory were applied to the study group participating in the research. SPSS 21 program was used for data analysis. As the data were normally distributed,“Parametric Tests”,“t-test”and“One Way Anova”tests were used. The hypotheses of the research were examined by correlation analysis. According to the mood-affecting variability of covid 19, the results showed differences in the levels of depression and anxiety in the relatives of the patients diagnosed with covid 19. A positive correlation was determined between depression and anxiety. While 75 people showed signs of severe depression, 111 people were found to have symptoms of severe anxiety. These results were discussed in the light of literatüre.