Kişilerarası ilişkilerin Makyavelizm ve kişilik özellikleri açısından incelenmesi
An investigation of interpersonal relationships in terms of Machiavellianism and personality traits
  1. Tez No: 715994
  2. Yazar: ESRA DİLAN KUZU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmada kişilerarası ilişkiler, Makyavelizm ve kişilik özellikleri açısından incelenmiştir. Araştırmaya 341 kadın ve 159 erkek olmak üzere 500 kişi gönüllülük esasına göre katılmıştır. Araştırma grubu 18-35 yaş aralığındadır. Gurubun yaş ortalaması 23.53'tür.Araştırma katılımcılarına, yaş, cinsiyet ve gönüllülük beyanlarını içeren Kişisel Bilgi Formu“, ”Kişilerarası İlişki Boyutları Ölçeği“, ”Sıfata Dayalı Kişilik Testi“ ve ”Makyavelizm Ölçeği" uygulanmıştır. Çalışmada verilerin analizinde tanımlayıcı istatistik değerleri hesaplamıştır, değişkenler arası ilişkilerin hesaplanması için ise Pearson momentler çarpım korelasyonu ve aşamalı çoklu regresyon analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; kişilerarası ilişkilerde onay bağımlılık, empati, başkalarına güven ve duygu farkındalığı ile makyavelcilik arasında negatif yönlü anlamlı ilişkiler; kişilerarası ilişkilerde duygu farkındalığı, onay bağımlılık ve başkalarına güven ile nevrotik kişilik özelliği arasında negatif yönlü anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar alan yazın çerçevesinde tartışılmıştır ve gerçekleştirilecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, interpersonal relations have been examined in terms of Machiavellianism and personality traits. 500 participant consisting of 341 women and 159 men have participated in the research on a voluntary basis. The research group is between the ages of 18-35. The average age of the group is 23.53. Personal Information Form,“Interpersonal Relationship Dimensions Scale”,“Adjective-Based Personality Test”and“Machiavellianism Scale”have been applied to the research participants. Descriptive statistical values have been calculated in the analysis of the data in this research, Pearson product-moment correlation and stepwise multiple regression analysis technique have been used to calculate the relations between the variables. According to the results; negative significant relationships have been found between deci-dependence, empathy, trust in others and awareness of emotions and Machiavellianism in interpersonal relationships. In addition, significant negative relationships have been found between emotion awareness, emotional dependence and trust in others and neurotic personality trait in interpersonal relationships. The results obtained have been discussed within the framework of the literature and recommendations have been presented for the studies to be carried out.