Sezaryen ve vajinal doğum ile doğan bebeklerin ilk 6 ay beslenme şekillerinin incelenmesi
Investigation of feeding patterns in the first 6 months of babies born BY cesarean section and vaginal delivery
- Tez No: 716015
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEVSER ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, retrospektif verilerden yararlanılarak sezaryen ve vajinal yolla doğan bebeklerin ilk altı ay beslenme şekillerinin değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Araştırmanın evrenini Sakarya Üniversitesi Mediko Sosyal Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniğine başvuran 0-6 aylık bebeği olan ve çalışma katılmayı kabul eden 307 anne oluşturmaktadır. Araştırmada dört bölümden oluşan veri formu kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde kategorik değişkenler için frekans dağılımı, sayısal değişkenler için tanımlayıcı istatistik ve doğum şekilleri arasında fark olup olmadığını değerlendirmek için ise ki kare ve t testinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the feeding patterns of babies born by cesarean section and vaginally for the first six months, using retrospective data. The population of the study consists of 307 mothers with 0-6 months old babies who applied to Sakarya University Medico Social Center Pediatrics Polyclinic and agreed to participate in the study. A data form consisting of four parts was used in the research. In the evaluation of the data, frequency distribution for categorical variables, descriptive statistics for numerical variables, and chi-square and t-tests were used to evaluate whether there was a difference between birth patterns.