Antidepresan kullanan hastaların tanıları ve kaçıncı kez antidepresana başladıklarının araştırılması
Investigation of how many times antidepressants used by patients using antidepressants and which diagnosis they started with
  1. Tez No: 716014
  2. Yazar: BARANSEL VARHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACER HİCRAN MUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Psikiyatri, Psikoloji, Family Medicine, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Uygun ya da yeterli olmayan antidepresan kullanımı ruhsal bozukluğun uzun sürmesine ya da tekrarlamasına yol açmaktadır. Bu çalışmada uzun süreli ya da rekürren olarak antidepresan kullanmakta olan hastalarda tedavi etkinliğinin araştırılması ve ruhsal bozukluk ve antidepresan kulllanım öyküleri ile çeşitli faktörlerin tedavi etkinliği üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Hastanemiz psikiyatri kliniğinde depresyon tanısıyla takip edilen toplam 131 hastadan demografik bilgileri, psikiyatrik bozukluk ve antidepresan kullanım öyküleri ve mevcut antidepresan kullanımları ile ilgili toplam 12 soru içeren anket doldurmaları istendi. Bulgular: Katılımcıların ortalama yaşı 46,7±15 idi. Ankete katılanların 40'ı (%30,5) erkek, 91'i (%69,5) kadın idi. Önceki tanıların %40,3'ünü depresyon, yine %40,3'ünü anksiyete oluşturuyordu. Ek psikoterapi almış olanların oranı %11,5'ti. Katılımcıların %48,9'unda 24 ay veya daha uzun süre antidepresan kullanma öyküsü vardı. Katılımcıların %18,3'ünde kronik, %42,7'sinde rekürren antidepresan kullanma durumu bulunmaktaydı. Hekimin tanıyı söyleme ve/veya hastaların hangi hastalık kaynaklı ilaç kullandıklarını bilmeleri %55.1 bulundu. Çalışmaya alınan katılımcıların ortaokul mezunu olanlarda iki veya daha fazlakez antidepresan kullanmış olanların oranı diğer eğitim durumu gruplarına göre anlamlı yüksek bulundu (p=0,015). Şu anda evli olanlarda iki veya daha fazla kez antidepresan kullanmış olanların oranı bekar ya da ayrılmış olanlara göre anlamlı yüksek bulundu (p=0,017).
Özet (Çeviri)
Objective: The use of appropriate or insufficient antidepressants causes the mental disorder to last for a long time or to recur. In the present study, it was aimed to investigate the efficacy of treatment in patients using antidepressants for a long time or recurrently, and to evaluate the effects of mental disorders and antidepressant use histories and various factors on the treatment efficiency. Method: A total of 131 patients followed up in the psychiatry clinic of our hospital with a diagnosis of depression were asked to fill a questionnaire containing a total of 12 questions about their demographic information, history of psychiatric disorders and antidepressant use, and current antidepressant use. Results: The mean age of the participants was 46.7 ± 15 years. A total of the 40 (30.5%) of the participants were male, 91 (69.5%) were female. A total of 40.3% of the previous diagnoses were depression, and 40.3% were anxiety. The rate of those who received additional psychotherapy was 11.5%. A total of 48.9% of the participants had a history of using antidepressants for 24 months or longer. A total of 18.3% of the participants had chronic and 42.7% had recurrent use of antidepressants. It was found that 55.1% of the physicians did not tell the diagnosis and / or the patients knew which disease they used. Among the participants included in the study, among those who graduated from secondary school, the proportion of those who used two or more antidepressants was found to be significantly higher than the other education groups (p = 0.015). The rate of those who have used antidepressants two or more times was found to be significantly higher in those who are currently married than those who were single or separated (p=0.017).