Annelik algısı ve emzirme davranışının 0-6 ay bebeklerdeki infantil kolik ile ilişkisinin araştırılması
Investigating the relationship between perceptions ofmotherhood and breastfeeding behavior with infantile colicin 0-6 month old infants
  1. Tez No: 979243
  2. Yazar: SALİHA ESRA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR DEMİRBAŞ, PROF. DR. NAZAN KARAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: İnfantil kolik, sağlıklı bebeklerde, yaşamın erken dönemlerinde görülen aşırı huzursuzluk ve ağlama epizotlarıyla karakterize bir durumdur. Ağlama ataklarına eşlik eden ciddi semptomların bulunmadığı ve genellikle geçici olduğu bilinmesine rağmen, bu durum ebeveynler üzerinde önemli düzeyde kaygı yaratır. Özellikle bebeğinin neden ağladığını anlayamayan, sakinleştirme çabalarına rağmen başarısız olan, tecrübesiz ya da sosyal desteği yetersiz anneler kendilerini çaresiz ve yetersiz hissedebilirler. İnfantil koliğin varlığı, annede“bebeğim aç olduğu için ağlıyor”veya“sütüm yetersiz”gibi düşüncelere yol açabilir. Bu durum emzirme deneyimini yakından etkileyebilir ve emzirme sürecinde karşılaşılan zorluklar karşısında annenin direncini azaltabilir. Bu nedenlerle, bu çalışmada infantil koliğin özellikle annenin emzirme davranışı ve annelik algısı üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Tanımlayıcı nitelikteki bu çalışmaya, ülke genelinde internet ve sosyal medya kullanan, 0-6 ay bebeği olan 304 anne dahil edildi. Literatür doğrultusunda oluşturulan anket formunda; anneye ait sosyodemografik özellikler, bebeğe ait tanımlayıcı özellikler, annenin annelik algısı ve emzirme davranışına yönelik soruların yer aldığı bilgi formu ve İnfantil Kolik Ölçeği (İKÖ) yer aldı. Oluşturulan anket formu annelere Google Forms ile online olarak uygulandı. Statistical Package for Social Sciences for Windows (SPSS) 20.0 programı kullanılarak analiz edildi. p<0,05 değeri istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular: Çalışmaya katılan annelerin yaş ortalaması 30,30±3,89 (min=20, maks=42) yıl ve %94,1'i (n=286) çekirdek ailede yaşamaktaydı. Katılımcıların %84,5'i (n=257) üniversite mezunu ve %50,7'si (n=154) çalışmıyordu. Katılımcıların %60,9'u (n=185) gebelik sürecini“sakin”olarak tanımlamaktaydı. Bebeklerin %51,6'sı kız, %65,8'i ilk çocuk, %58,6'sı sezaryen ile doğmuştu. Sezaryen ile doğan bebeklerin İKÖ zor bebek alt boyut (6,80±0,92) ve toplam puanları (54,74±9,08), normal vajinal yolla doğanlara göre (6,10±0,85) (58,08±9,33), anlamlı düzeyde yüksekti (sırasıyla p=0,020, p=0,000). Emzirme sırasında verdiği pozisyonun uygun olup olmadığından emin olmayan annelerin bebeklerinin İKÖ toplam puanı (60,85±9,90) ve ebeveyn-bebek etkileşimi+sorunlu bebek alt boyut puanı (14,48±3,09), uygun pozisyon verenlere (sırasıyla 56,21±9,27, 10,92±4,08) göre yüksekti (sırasıyla p=0,033, p=0,000). Çevresinde bebek bakımı konusunda kullandığı yöntemleri yetersiz görenlerin bulunduğu annelerin bebeklerinin İKÖ ebeveyn-bebek etkileşimi+sorunlu bebek alt boyut (6,93±0,90) ve toplam puanı (9,38±1,22) yeterli görenlere göre yüksek tespit edildi. (sırasıyla p=0,043, p=0,012). Bebeğine yeterli bakım veremeyeceği endişesi yaşayan annelerin bebeklerinin inek sütü/soya proteini alerjisi/intoleransı alt boyutu (8,10±2,92), ebeveyn-bebek etkileşimi+sorunlu bebek altboyutu (13,11±4,20) ve toplam puanı (60,63±9,65) böyle bir endişe duymayan annelerin bebekleri ile karşılaştırıldığında yüksek bulundu (sırasıyla p=0,031, p=0,000, p=0,000). Bebeğin boy ve kilosu ile İKÖ zor bebek alt boyutu arasında pozitif yönde zayıf korelasyon saptandı. Sonuç: Sezaryen yöntemiyle doğum yapan, gebelik sürecini stresli olarak tanımlayan ve emzirme sırasında uygun pozisyon veremeyen annelerin bebeklerinde kolik semptomlarının daha şiddetli olduğu görüldü. Çevresi tarafından yetersiz bulunduğunu düşünen ve bebeğine yeterli bakım veremeyeceği endişesi yaşayan annelerin bebeklerinde kolik belirtileri daha fazlaydı. Çalışma, infantil koliğin yalnızca bebeği değil, aynı zamanda anne-bebek ilişkisini, emzirme davranışını ve annenin ruhsal iyilik halini de etkilediğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Aim: Infantile colic is a condition characterized by episodes of excessive fussiness and crying in healthy infants during the early stages of life. Although it is known that there are no serious symptoms accompanying the crying spells and that it is usually temporary, this condition causes significant anxiety for parents. Mothers who are inexperienced or lack social support, especially those who cannot understand why their baby is crying and are unsuccessful in their attempts to calm them, may feel helpless and inadequate. The presence of infantile colic can lead to thoughts in the mother such as“my baby is crying because he/she is hungry”or“my milk is insufficient.”This situation can closely affect the breastfeeding experience and reduce the mother's resilience in the face of difficulties encountered during the breastfeeding process. For these reasons, this study aims to investigate the effect of infantile colic on the mother's breastfeeding behavior and perception of motherhood in particular. Materials and Methods: This descriptive study included 304 mothers with infants aged 0-6 months who use the internet and social media nationwide. The questionnaire form, developed in line with the literature, included a data form containing questions about the mother's sociodemographic characteristics, the infant's descriptive characteristics, the mother's perception of motherhood, and breastfeeding behavior, as well as the Infantile Colic Scale (ICS). The questionnaire form was administered to the mothers online using Google Forms. The data were analyzed using the Statistical Package for Social Sciences for Windows (SPSS) 20.0 program. A p<0.05 value was considered statistically significant. Results: The average age of mothers participating in the study was 30.30±3.89 (min=20, max=42) years, and 94.1% (n=286) lived in a nuclear family. 84.5% of participants (n=257) were university graduates, and 50.7% (n=154) were not working. 60.9% of participants (n=185) described their pregnancy as“calm.”51.6% of the babies were girls, 65.8% were first children, and 58.6% were born by cesarean section. The IKÖ difficult infant subscale (6.80±0.92) and total scores (54.74±9.08) of infants born by cesarean section were significantly higher (p=0.020, p=0.000) than those born vaginally (6.10±0.85) (58.08±9.33) were significantly higher (p=0.020, p=0.000, respectively). The total IKÖ score (60.85±9.90) and parent-infant interaction + problematic infant subscale score (14.48±3.09) of infants whose mothers were unsure about the appropriateness of their breastfeeding position were higher than those of infants whose mothers used an appropriate position (56.21±9.27 and 10.92±4.08) (p=0.033, p=0.000, respectively). Infants of mothers who perceived the methods used for infant care in their environment as inadequate had higher ICSI parent-infant interaction + problematic infant subscale (6.93±0.90) and total scores (9.38±1.22) compared to those who perceived them as adequate (p=0.043, p=0.012, respectively). The subscale scores for cow's milk/soy protein allergy/intolerance (8.10±2.92), parent-infant interaction + problematic infant subscale (13.11±4.20), and total scores (60.63±9.65) were found to be higher compared to infants of mothers who did not have such concerns (p=0.031, p=0.000, p=0.000, respectively). A weak positive correlation was found between the infant's height and weight and the difficult infant subscale of the IKÖ. Conclusion: Babies born via cesarean section, whose mothers described the pregnancy as stressful and were unable to position themselves properly while breastfeeding, were found to have more severe colic symptoms. Babies of mothers who felt inadequate in the eyes of those around them and worried that they could not provide adequate care for their babies had more colic symptoms. The study showed that infant colic affects not only the baby, but also the mother-baby relationship, breastfeeding behavior, and the mother's mental well-being.