Doğum şeklinin, okul çağı çocuklarında obezite ve alerjik hastalıklar üzerine etkisi
The effect of bırth style on obesıty and allergıc dıseases ın school-age chıldren
- Tez No: 784162
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA ÇELİK GÜZEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Doğum şeklinin obezite ve alerjik hastalıklar üzerindeki etkisini araştıran epidemiyolojik çalışmalar, hijyen hipotezine dayanarak aşırı kilolu ve alerjik hastalıkların sezaryen doğum ile ilişkisini araştırmaktadır. Sezaryen doğumun anne üzerindeki etkileri iyi aydınlatılmış ve geniş çapta literatürde tartışılmış ancak uzun vadeli pediatrik sonuçları hala araştırma ve bilimsel tartışma konusu olmaya devam etmektedir. Çalışmamızda Tekirdağ il merkezi Süleymanpaşa'da bulunan ilk-orta okul çağındaki çocukların doğum şeklini (normal doğum/sezaryen doğum) ve bunun aşırı kilo (obezite) ve alerjik hastalıklar üzerindeki etkisinin değerlendirilmesini amaçladık. Çalışmaya 5-15 yaş arası 1002 öğrenci dahil edildi. Çocukların doğum bilgileri, güncel antropometrik özellikleri, anne sütü ve ek gıda alma özellikleri, egzersiz yapma sıklığı ve ailenin sosyoekonomik özelliklerinin sorulduğu anket formu ebeveynler tarafından dolduruldu. Çalışmaya dahil edilen çocukların 501'i (%50) kız, 501'i (%50) erkek olup yaş ortalaması 9,5±2,2 (min=5,5-maks=15) yıldı. Doğum şeklinin çocuklardaki obezite ilişkisi istatiksel olarak anlamlıydı (p:
Özet (Çeviri)
Epidemiological studies investigating the effect of mode of delivery on obesity and allergic diseases investigate the relationship of overweight and allergic diseases with cesarean section based on the hygiene hypothesis. The effects of cesarean delivery on the mother are well-lit and widely discussed in the literature, but the long-term pediatric outcomes remain the subject of research and scientific debate. In our study, Tekirdag province we aimed to evaluate the mode of delivery (normal birth/cesarean section) and its effect on overweight (obesity) and allergic diseases in primary and secondary school children whose center is located in Süleymanpaşa. 1002 students aged 5-15 years were included in the study. A questionnaire asking about the birth information of the children, current anthropometric characteristics, breast milk and supplementary food intake, frequency of exercise and socioeconomic characteristics of the family was filled in by the parents. Of the children included in the study, 501 (50%) were girls and 501 (50%) were boys, with a mean age of 9.5±2.2 (min=5.5-max=15) years. The relationship between birth type and obesity in children was statistically significant (p: