Elektrikli araçlar için iç haberleşme ağındaki bilgilerle anlık fiziksel yük tabanlı kalan mesafe hesabı
Instant physical load based range estimation calculation based on internal communication network
  1. Tez No: 716041
  2. Yazar: İLKAY ERDENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ ERKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Taşıt Tahrik ve Güç Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Dünya genelindeki yetkili kurumlar tarafından taşıt emisyonlarındaki limitler sıkılaştırıldıkça, taşıt üreticileri üzerindeki baskı giderek artmaya başlamıştır. Üreticiler, regülasyonlara uyum sağlayabilmek için, egzoz sistemi üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırmak zorunda kalmıştır. Yapılan çalışmalar, egzoz sistemi maliyetini de artırmaktadır. Ayrıca, Uluslararası kurumların regülasyonlarına göre CO2 kredisi kazanmak ve satılan taşıtlardaki filo ortalamalarını düşürebilmek için, hibrit ve tam elektrikli araçlar üzerine yapılan yatırımlar da her geçen gün artmaktadır. Çeşitli ülkelerdeki vergi avantajları, kullanım kolaylığı, araç performansı ve müşteri ilgisi de göz önüne alındığında, elektrikli araçların tercihi her geçen gün artmaktadır. Üzerinde yoğun olarak nispeten yeni çalışılmaya başlanması dolayısıyla kullanıcı beklentisi iki problem üzerine yoğunlaşmaktadır, araç bataryasının kısa süre içinde doldurulması ve aracın bataryasında kalan enerji ile ne kadar yol alabileceği. Bu iki temel problem, elektrikli araç kullanımının yaygınlaşması üzerinde engel oluşturmaktadır. Elektrikli araç kullanıcılarında bataryadaki enerji ile ne kadar mesafe gidileceği bir kaygı oluşturmaktadır. Bu sebeple, kalan mesafe bilgisinin doğru tespiti, elektrikli araç sayısının daha fazla artması için büyük önem arz etmektedir. Yapılan pek çok araştırmada, sonucun doğru tespit edilebilmesi için GPS ve Navigasyon gibi ek bir maliyet getiren özelliklere ihtiyaç duyulduğu görülmüştür. Bu tezdeki çalışmada ise, sadece araç üzerindeki sensörlerden ve iç haberleşme ağındaki bilgiler kullanarak, doğruluk payı yüksek kalan mesafe hesaplanabileceği yeni bir metot ele alınmıştır. Ayrıca bu yeni metot ek bir sensör ya da kontrol ünitesine ihtiyaç duymamaktadır. Araç üzerindeki bilgiler hızla değişim gösterdiği için, bilgi içerisinde yüksek frekansla seyreden gürültü de bulunmaktadır. Gürültüyü azaltmak için de alçak geçiren filtre kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The pressure on vehicle manufacturers has gradually increased due to the tightened emission standards. Manufacturers have had to concentrate their work on the exhaust system to comply with regulations. Studies conducted also increase the cost of the exhaust system. According to the international regulations, investments made on hybrid and full electric vehicles are increasing day by day to gain CO2 credits and to reduce the fleet average in vehicles sold. Considering the tax advantages, ease of use, vehicle performance and customer interest in various countries, the preference of electric vehicles is increasing day by day. Due to the relatively new work on it, the expectation of the user focuses on two problems: filling the vehicle battery fastly and how far it can travel with the energy remaining in the vehicle battery. These two basic problems pose an obstacle using of electric vehicles widely. Electric vehicle users are concerned about the distance to travel with the energy in the battery. For this reason, determination of remaining distance information is of great importance for increasing the number of electric vehicles. In many studies, it has been observed that additional cost-bearing features such as GPS and Navigation are needed to determine the result correctly. In this thesis, using only the information on the vehicle's sensors and the internal network, a new method has been discussed. Furthermore, this new method does not require an additional sensor or control unit. As the information on the communication bus of the vehicle changes rapidly, there is some high frequency noise within these information. For this reason, a low-pass filter used to eliminate the unwanted high frequency components.