Depolama işlemleri için labview tabanlı bir robotik sistemin geliştirilmesi
Labview for storage operations developing a robotic system based
- Tez No: 716047
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN SERDAR ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Otomatik Depolama ve Boşaltma Sistemleri (AS / RS), hem dağıtım hem de üretim ortamlarında ürünlerin hızlı ve doğru bir şekilde depolanması ve geri alınması için kullanılan depolama sistemleridir. Bu sistem, çok katmanlı raflara, bir öğeyi depolayabilen ve onu herhangi bir raf konumundan alabilen taşıyıcı mekanizması, merkezi bir bilgisayar ve kontrol ünitesinden oluşmaktadır. Bu çalışmada AS/RS sisteminin kontrolü, Programlanabilir Lojik Kontrol (PLC) tabanlı otomasyon sistemi ile sağlanmaktadır. Yapılan çalışmada depolama robotunun (AS/RS) tasarımı ve prototipi gerçekleştirilmiştir. Sistem, depolanacak nesnenin taşıyıcı mekanizma yardımıyla ilgili raf konumlarına dikey ve yatay olarak taşınmasını ve geri alınmasını sağlamaktadır. Sisteme entegre edilen kamera yardımı ile ürün üzerindeki barkodlar görüntü işleme metoduyla algılanıp ürünlerin ilgili raflara ulaştırılması sağlanmaktadır. Ayrıca sistem LabVIEW tabanlı bir arayüz ile uzaktan kontrol edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Automated Storage and Unloading Systems (AS / RS) are systems for fast and accurate storage and restoration in both production and production environments. This system is located in multi-rack shelves, from a central computer and control unit, in storage rooms where you can store an item and select it and pick it up on your desired shelf. The AS / RS control here is based on a programmable logic control (PLC) based automation system. Design and prototype of structured storage robot (AS / RS). The system allows the transport of objects to be stored, the search of vehicles, the positioning of the respective shelves, the transport of vertical and horizontal and retrieval. Integrated camera information and product list barcodes in the system are detected by the image processing method and delivered to the relevant shelves. The system can also be controlled remotely via a LabVIEW-based interface.