Genç futbolcularda izoinersiyal dirençle yapılan squat egzersizinin post aktivasyon potansiyeli etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of post activation potential of squat exercise performed with isoinertial resistance in young football players
- Tez No: 716046
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı futbolcularda izoinersiyal direnç uygulamasını ön yüklenme aktivitesi olarak kullanmak ve aktivite sonrası potansiyel etkinin dikey sıçrama performansı üzerine akut etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem:Araştırmaya Giresun ilinde 2021 yılı içerisinde aktif olarak lisanslı futbol oynayan Giresunspor Futbol Kulübü U-19 takımından 15 erkek sporcu gönüllü olarak katılmıştır.Araştırmaya katılan sporcuların (yaş 18,933±0,96 yıl, boy 177,00±6,46 cm, kilo 70,373±5,49 kg, vücut yağ oranı %9,85±1,58, vücut kitle indeksi (VKİ) 22,426±1,76 kg/m² sporculuk yılı 7.80±0,77) dır.Araştırmada katılımcılardan elde edilen boy, kilo, vücut yağ oranı, vücut kitle indeksi, sporculuk yılı gibi demografik bilgiler ve direnç uygulaması sonrasında 3-6 ve 9. Dakikalarda gerçekleştirilen dikey sıçrama ölçüm skorları araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formuna kaydedilmiştir.Ön yüklenme aktivitesi gerçekleştirilmeden 48 saat önce ön test olarak dikey sıçrama(counter movement jump) ölçümü gerçekleştirilmiştir.Aktivasyon sonrası potansiyel etkiyi görmek için ön yükleme olarak inersiyal cihaz (Desmotec D11) üzerinde direnç uygulaması gerçekleştirilmiştir.Direnç uygulamasının ardından 3-6 ve 9. Dakikalarda dikey sıçrama ölçümleri tekrar gerçekleştirilmiştir.Verilerin analizinde IBM-SPSS 21.00 programı kullanılmıştır.Verilerin normallik sınaması için Kolmogorov-Smirnov testi uygulanmış verilerin normal dağılım gösterdiğigörülmüştür.Ön test ileaktivite sonrası potansiyel etkinin dikey sıçrama performansı üzerindeki zamana bağlı değişimini açıklamak için tekrarlı ölçümler ANOVA testi yapılmıştır.Dikey sıçrama yükseklikleri arasında farklılığın hangi zamandaolduğunu açıklamak için post hoc testlerinden Bonferoni Çoklu Karşılaştırma testi yapılmıştır. Bulgular:Tekrarlı Ölçümler ANOVA testi sonuçlarına göre ön test ile 3-6 ve 9.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to use the isoinertial resistance exercise on football players as a pre-loading activity and to analyze the impact of post-activity potential influence on the performance of vertical jumping. Material and Method: A total of 15 licensed athletes who actively play football in Giresun province in 2021 and work in U-19 team of Giresunspor football club voluntarily participated in the study. The participant athletes' age: 18,933±0,96 years, height: 177,00±6,46 cm, weight: 70,373±5,49 kg, percentage of body fat: %9,85±1,58, body mass index: (bmi) 22,426±1,76 kg/m², their experience in sports: 7.80±0,77 years. In the research, demographic variables such as height, weight, body fat percentage, body mass index, their experience in sports derived from the participants and measurement scores of vertical jumping which took place at the 3rd, 6th, and 9th minutes after resistance exercise have been recorded with a personal information form by the researcher. A measurement of vertical jumping (counter-movement jump) as a pre-test was done before 48 hours from pre-loading activity. A resistance implementation was done on an inertial device (Desmotec D11) as a pre-loading so as to observe the post-activation potential impact. After the resistance implementation, the measurements for the vertical jumping was done again at the 3rd, 6th, and 9th minutes. While analyzing the data, IBM-SPSS 21 program was used. Kolmogorov-Smirnov test was applied in order to test the normality of the data; as a result of this, it was observed that the data were in a normal distribution. Repeated measures ANOVA were applied in order to explain the change through time of the pre-test and post-activity potential impact on the vertical jumping performance. In order to explain what time the differences among the heights of vertical jumping occurred, Bonferroni Multiple Comparison Test, which is a type of Post Hoc Tests was applied.