Investigation of the transient behaviors of photocatalytic no oxidation over TiO2
TiO2 üzerinde fotokatalitik no oksidasyonunun değişken davranışının incelenmesi
- Tez No: 716048
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tezin amacı, fotokatalitik NO oksidasyon reaksiyonunun darboğazlarını araştırmaktır. ISO Standardı (22197-1-2007) ile standardize edilmiş protokollere sahip olan bu reaksiyon, fotokatalitik aktivite için bir ölçüm aracı olarak kullanılır. Fotokatalitik NO oksidasyonu ile ilgili sorunlardan biri, aydınlatmanın başlangıcı ile dönüşümlerin sabit bir duruma ulaştığı zaman arasındaki değişken NO dönüşüm periyodudur. Bu davranış aydınlatma yoğunluğu ve reaktanların konsantrasyonu, özellikle nem içeriği gibi parametrelere bağlıdır. Aydınlatma şiddeti ve nem içeriğinin etkisini ortaya çıkarmak için sensörler ve mikrodenetleyici kartlar ile cihazlar yapılmıştır. Kontrollü deneyler, daha yüksek ışık yoğunluklarında, reaksiyonun çok yüksek bir dönüşümle başladığını ve daha düşük bir dönüşüm değerinde sabit duruma ulaşmak için daha uzun sürelere ihtiyaç duyduğunu ortaya koydu. Buna karşılık, düşük ışık yoğunluklu deneyler, reaksiyon başladıktan hemen sonra bu sabit dönüşüm seviyesine ulaştı. Bu amaçla oluşturulmuş ışık şiddeti ölçüm cihazı kullanılarak, kararlı hal reaktant dönüşümü ile 365 nmde aydınlatma yoğunluğunun X = (aI^b)/(c + aI^b) denklemiyle ilişkili olduğu bulundu. Bu denklemde a = 0.1809, b = 0.3733 ve c = 0.7265 tekabül ediyor. Ayrıca, bu amaç için özel olarak yapılmış bir bağıl nem ölçüm cihazı kullanılarak su enjeksiyonlarının sisteme etkisi de araştırılmıştır. Bu çalışmada toplanan su enjeksiyonu verileri, etkileşimlerin nitel doğasını ortaya çıkarmıştır. Bu sistem veri toplamak ve reaksiyonu modellemek kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to investigate the bottlenecks of photocatalytic NO oxidation reaction. This reaction is used as a standard diagnostic tool for photocatalytic activity according to the well defined protocols described by the ISO Standard (22197-1-2007). One of the problems with photocatalytic NO oxidation is the transient period of NO conversion between the beginning of illumination and the time the conversions reach a steady state. The nature of this behavior depends strongly on parameters such as the illumination intensity and the concentration of the reactants, in particular the moisture content. In order to reveal the effect of the illumination intensity and the moisture content, devices with sensors and microcontroller boards were built. Controlled experiments revealed that at higher light intensities, the reaction starts with a very high conversion and need longer times to reach steady state, at a lower conversion value. In contrast, experiments with low light intensities reach this steady conversion level almost immediately after the reaction starts. Using the light intensity measurement device built for this purpose, a relationship was obtained between the steady state reactant conversion and illumination intensity (at 365 nm) as follows: X = (aI^b)/(c + aI^b) where a = 0.1809, b = 0.3733, c = 0.7265. Furthermore, the effect of water injections to the system was also investigated using a relative humidity measurement device specifically built for this purpose. The water injection transient data collected in this study revealed the qualitative nature of the interactions. The system can be effective to collect data can be used to determine a reaction model.