Sıvı gıda üretim sektörü için akıllı depolama sistemlerinde kullanılan kartezyen robotun mekatronik tasarımı
Mechatronic Design of Cartesian Robot Used in Intelligent Storage Systems for Liquid Food Industry
- Tez No: 322724
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET FENERCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Mechanical Engineering, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Akıllı depolama sistemleri, üretimde paletleme işleminden sonra insan müdahalesi olmadan ürünlerin raflara yerleştirilmesi için kullanılan sistemlerdir. Akıllı depolama sisteminde ürün yüklü paletler, kartezyen robot ile raylar üzerinde üç eksende taşınarak raflara yerleştirilmektedir. Kartezyen robot iki ayrı sistemden oluşmaktadır. İlki ray üzerindeki paleti üzerine alarak aktarma noktalarına (koridor robotuna) ve raflara götüren taşıyıcı robottur. Diğeri ise rafların arasında, koridor boyunca, derinlik ve yükseklik olmak üzere iki eksende hareket eden ve paleti öngörülen raf adresinin başlangıç noktasına götüren koridor robotudur. Bu çalışmada ele alınan sistem ve benzeri sistemler tanıtılmış, tasarımda kullanılacak materyaller ve yöntemler açıklanmış ve tasarım aşamasına geçilmiştir. Sonuç olarak raf sistemi ve kartezyen robotunun tasarımları gerçekleştirilmiştir. Tasarımda robotların hareket uzayı olan raf konstrüksiyonunun sonlu elemanlar yöntemi ile yapısal ve sismik analizleri, robotların mekanizma tasarımı, servo motorların seçimleri ve kontrol sisteminin belirlenmesi işlemleri yapılmıştır. Dimes Gıda Sanayi Ticaret A.Ş. fabrikasına kurulan akıllı depolama sistemi üzerinde denemeler ve ölçümler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Intelligence Storage Systems are used for product placing to shelves without human interference. In the Intelligent Storage System, pallets (products) are placed to shelves by Cartesian robot?s transporting as three dimension on rails. Cartesian robot consists of two separated system. First is carrying robot which undertakes pallet on the rail and transports it to transfer points (corridor robot) and shelves. The other is corridor robot which moves on two axes as depth and height, between shelves, throughout corridor, and transports pallet to starting point of envisioned shelf address. In this study, discussed system and systems likely to it were introduced, materials and methods used in design were explained before design stage. Designs of shelf system and Cartesian robot were realized as result. Seismic and structural analysis process of constructional warehouse that motion space of robots? with finite elements method, mechanical design processes of robots, sellect processes of servo motors and assignment process of control system were done in design. Tests and measurements were done above Intelligent Storage System established in Dimes Food Industry Corp. factory.