Gebelikte uygulanan pelvik taban kas egzersizlerinin genito-pelvik ağrı düzeyine etkisi
The effect of pelvic floor muscle exercises in pregnancy on postpartum genito-pelvic pain level
  1. Tez No: 716069
  2. Yazar: GURBET YETİŞKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSNİYE DİNÇ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Gebelikte uygulanan pelvik taban kas egzersizlerinin doğum sonu dönemde genito-pelvik ağrı düzeyine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü olarak yürütülen bu çalışma 1 Haziran- 15 Aralık 2019 tarihleri arasında Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Antenatal Polikliniği'nde yapılmıştır. Deney ve kontrol grubunda toplamda 60 gebe olup deney grubundaki gebelere 30. gestasyon haftasından postpartum 6. haftaya kadar pelvik taban kas egzersizleri uygulanmıştır. Çalışma sürecinde her iki gruptaki gebelere Tanımlayıcı Form, Sözel Kategori Ölçeği, Pelvik Taban Distres Envanteri-20, Doğum ve Doğum Sonu Bilgi Formu uygulanmıştır. Deney grubundaki gebelerde pelvik taban kas egzersizleri uygulandıktan sonra ağrı düzeyleri kontrol grubuna göre olarak anlamlı oranda daha az saptanmıştır (p< 0.01).
Özet (Çeviri)
This randomized controlled study that was performed to determine the effect of pelvic floor muscle exercises that are applied during pregnancy on the genito-pelvic pain levels during the postpartum period was held between the dates of 1 June – 15 December 2019 at the Antenatal Policlinic of Dr. Zekai Tahir Burak Woman's Health Training and Research Hospital. There was a total of 60 pregnant patients in the experimental and control groups, and pelvic floor muscle exercises were applied from the 30th week of gestation to the 6th week of postpartum. During the study, Descriptive Form, Verbal Category Scale, Pelvic Floor Distress Inventory-20, Labour and Postpartum Information Form were applied to the pregnant patients in both groups. After performing pelvic floor muscle exercises to the pregnant patients in the experimental group, it was found that the pain levels were lower than of the control group and the statistical significance was achieved (p< 0.01). The Pelvic Floor Distress Inventory-20 total score and the subscale scores were lower than the control group and statistical significance was achieved (p< 0.01).