Hemşirelerde sanal sosyal destek algısı ve sürekli kaygı durumunun sosyotelizm ile ilişkisi
The relationship between online social support and trait anxiety in nurses and phubbing
- Tez No: 716079
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİYE OFLAZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Koç Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışma; hemşirelerde sosyotelizmin sanal sosyal destek ve sürekli kaygı durumu ile ilişkisini ve bunları etkileyen faktörleri incelemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini sosyal medya hesaplarını aktif olarak kullanan ve araştırmanın yapıldığı tarihlerde aktif olarak çalışan hemşireler oluşturmaktadır. Hemşirelere, Mayıs-Kasım 2021 tarihleri arasında dijital anket yoluyla çevrim içi Whatsaap grupları, Instagram ve Facebook platformlarında kartopu yöntemi ile erişim sağlanmıştır. Bu çalışmada veri toplama aracı olarak; araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda geliştirilen bireysel tanımlayıcı özellikler formu, genel sosyotelist olma ölçeği, sanal sosyal destek ölçeği, sürekli kaygı envanteri kullanılmıştır.Gruplara göre anlamlı farklılığı belirlemede varyansların homojen dağılmadığı gruplarda Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis H testi, varyansların eşit dağıldığı gruplarda t-testi kullanılmıştır. Sürekli değişkenler arasındaki ilişki için Pearson korelasyon katsayısı, kategorik değişkenler için Spearman Sıra korelasyon katsayısı hesaplanmıştır. Genel Sosyotelist olma puanı üzerinde etkili değişkenleri belirlemek amacıyla backward seçim yöntemli regresyon analizi yapılmış, çoklu bağlantı için VIF değeri raporlanmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan hemşirelerin sosyotelizm puanları 15-98 arasında; sanal sosyal destek puanları ise 0-150 arasında değişmektedir. Çalışmaya katılan hemşirelerin sürekli kaygı durumları ise orta düzeydedir. Katılımcıların büyük çoğunluğunun (%98,9) sosyal medya hesabı bulunmakta, bu sosyal medya hesaplarından ise en çok whatsapp ve instagram tercih edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was conducted to examine the relationship between phubbing in nurses and online social support and trait anxiety and the factors affecting them. Method: The population of the research consists of nurses who actively use their social media accounts and work actively at the time of the research. Nurses were accessed by snowball method on online Whatsapp groups, Instagram and Facebook platforms through a digital survey between May and November 2021. As a data collection tool in this study; Individual descriptive characteristics form, generic scale of phubbing, online social support scale, trait anxiety inventory developed by the researcher in line with the literature were used. Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis H tests were used in groups where the variances were not homogeneously distributed, and the t-test was used in the groups in which the variances were equally distributed. Pearson correlation coefficient was calculated for the relationship between continuous variables and Spearman Rank correlation coefficient was calculated for categorical variables. In order to determine the variables affecting the overall sociothelite score, a backward selection method regression analysis was performed, and the VIF value was reported for multicollinearity. Results: The phubbing scores of the nurses participating in the study ranged from 15 to 98; online social support scores range from 0 to 150. The trait anxiety levels of the nurses participating in the study are at a moderate level. The majority of the participants (98.9%) have social media accounts, and among these social media accounts, whatsapp and instagram are the most preferred.