Hemşirelerde profesyonel benlik algısının sosyal medya bağımlılığı üzerine etkisi
The effect of professional self perception on social media addiction in nurses
  1. Tez No: 858660
  2. Yazar: MERAL GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NÜKHET BAYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırma, hemşirelerde profesyonel benlik algısının sosyal medya bağımlılığı üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenin Ankara'da bir kamu hastanesinde çalışan hemşireler oluşturmuştur. Araştırmada hastanede çalışan hemşire sayısı dikkate alınarak bir örneklem belirleme yöntemine gidilmemiş, tüm evrene ulaşmak hedeflenmiştir. Bu bağlamda araştırmaya katılımda gönüllü hemşirelere ulaşılmıştır. Araştırmanın verileri; hemşirelerin bireysel ve mesleki özelliklerini içeren tanıtıcı özellikler formu, Hemşirelerde Profesyonel Benlik Kavramı Ölçeği (HPBKÖ) ve Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği (SMBÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizlerinde SPSS 22.0 programı kullanılmıştır. Ölçümle belirlenen değişkenler, ortalama ± standart sapma (X±SS) olarak ifade edilmiştir, sayımla belirlenen değişkenler için yüzde (%) değeri hesaplanmıştır. İki bağımsız grubun karşılaştırılmasında T-Testi, ikiden fazla bağımsız grupların karşılaştırılmasında Anovo Testi ve Post Hoc: Tukey kullanılmıştır. Hemşirelerin ölçek düzeylerini belirleyen boyutlar arasındaki ilişkiler pearson korelasyon ve lineer regresyon analizleri aracılığıyla incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre hemşirelerin“profesyonel benlik algısı ölçeği”toplam puan ortalaması 109,875±12,312 (Min=60; Maks=144) olarak orta düzeyde saptanmıştır, SMBÖ toplam puan ortalaması 49,110±12,787 (Min=20; Maks=94), olarak orta düzeyde bulunmuştur. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre hemşirelerinin HPBKÖ puanlarının ortalamanın üstünde, SMBÖ puanlarının ortalamanın altında olduğu tespit edilmiştir. Yapılan korelasyon analizi neticesinde HPBKÖ ile SMBÖ arasında negatif korelasyon bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sosyal medya bağımlılığı toplam puanı ile profesyonel benlik algısı toplam puanı arasında negatif çok zayıf anlamlı bir ilişki vardır. Hemşirelerde profesyonel benlik algısı düzeyi sosyal medya bağımlılık düzeyini azaltmaktadır. Profesyonel benlik algısının sosyal medya bağımlılığı üzerinde anlamlı yordayıcı olduğu belirlenmiştir. Hemşirelerde mesleki memnuniyet alt boyutunun sosyal medya bağımlılığı düzeyini azalttığı saptanmıştır. Hemşirelerin profesyonel benlik algısı mesleki yetkinlik alt boyutunun sosyal medya bağımlılığı düzeyini etkilemediği bulunmuştur. Profesyonel benlik algısı sosyal medya bağımlılığı alt boyutlarından sanal tolerans ve sanal iletişim düzeyini azaltmaktadır. Sonuç olarak hemşirelerin profesyonel benlik algısının sosyal medya bağımlılık düzeyini azalttığı, mesleki memnuniyet alt boyutunun sosyal medya bağımlılığı düzeyini azalttığı saptanmış ve bu bağlamda hemşirelerin profesyonel benlik algısı ve mesleki memnuniyet düzeylerinin artması için eğitim ve yönetim gibi alanlarda düzenlemeler yapılmasına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of professional self-perception on social media addiction in nurses. The population of the study consisted of nurses working in a public hospital in Ankara. Considering the number of nurses working in the hospital, a sampling method was not used in the study and it was aimed to reach the whole population. In this context, nurses who volunteered to participate in the study were reached. The data of the study were collected using a descriptive characteristics form including the individual and professional characteristics of the nurses, the Professional Self-Concept Scale in Nurses (HPBCS) and the Social Media Addiction Scale (SMAS). SPSS 22.0 program was used for statistical analysis of the data. Variables determined by measurement were expressed as mean ± standard deviation (X±SS), and percentage (%) value was calculated for variables determined by counting. T-Test was used to compare two independent groups, Anovo Test and Post Hoc: Tukey was used. The relationships between the dimensions determining the scale levels of the nurses were examined through Pearson correlation and linear regression analyses. According to the results of the study, the mean total score of the“professional self-perception scale”of the nurses was 109.875±12.312 (Min=60; Max=144), which was found to be at a moderate level, and the mean total score of the CPPS was 49.110±12.787 (Min=20; Max=94), which was found to be at a moderate level. According to the results obtained from the study, it was determined that the HPBCS scores of the nurses were above the average and the SMBS scores were below the average. As a result of the correlation analysis, it was concluded that there was a negative correlation between HPBCS and SMQ. There is a negative and very weak significant relationship between the total score of social media addiction and the total score of professional self-perception. Professional self-perception decreases the level of social media addiction. Professional self-perception was found to be a significant predictor of social media. It was found that professional satisfaction sub-dimension decreased the level of social media addiction in nurses. It was found that the professional self-concept professional competence sub-dimension did not affect the level of social media addiction in nurses. Professional self-perception in nurses decreases the level of virtual tolerance and virtual communication, which are sub-dimensions of social media addiction. It was found that professional self-perception decreased the level of social media addiction and professional satisfaction sub-dimension decreased the level of social media addiction. In this context, suggestions were made for education and administrative arrangements to increase the professional self-perception and professional satisfaction levels of nurses.