Farklı fotosensitizerler ile yapılan kanal içi fotodinamik tedavinin lezyonlu dişlerin iyileşmesi üzerine etkisi
Effect of intra-canal photodynamic therapy applied with different photosensitizers on the healing of teeth with lesion
  1. Tez No: 716082
  2. Yazar: REYHAN ECE YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR AYDIN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kök kanal tedavisinde dezenfeksiyonunu optimize etmek için ek yöntemler uygulanagelmiştir. Fotodinamik tedavi ışık etkisiyle mikroorganizmaların inaktivasyonudur. Fotodinamik tedavi; bir fotosensitizörün oksijen varlığında, uygun dalga boyunda ışıkla aktive edilmesi sonucunda reaktif oksijen türlerinin ortaya çıkması prensibine dayanır. Bu çalışmanın amacı farklı fotosensitizerlerle uygulanan fotodinamik tedavinin, lezyon iyileşmesi üzerine etkisinin in vivo olarak değerlendirilmesidir. Çalışmaya 53 hastada; 70 tek kanallı, kronik periapikal lezyonlu diş dahil edilmiştir. Biyomekanik preparasyon tamamlandıktan sonra; kontol, metilen mavisi, curcumin ve eritrosin grubu olmak üzere 4 gruba randomize şekilde ayrılmıştır. Kanal içerisine uygulanan fotosensitizer 3 dakika preirridasyon süresinin ardınan 1 dk ultrasonik cihazla aktive edilmiştir. Daha sonrasında uygun dalga boyunda diod lazerle 1 dk ışınlanmıştır. Başlangıç, 1. ay, 3. ay, 6. ay, 9. ay ve 12. ayda röntgenleri paralel teknikle alınmıştır. Post operatif ağrıları 6., 12., 24. saatlerde ve 1. haftada VAS skalasına göre kaydedilmiş ve lezyon boyutları ölçülmüştür. İstatiksel analizler sonucunda fotodinamik tedavi uygulanan gruplarda, kontrol grubunun aksine başlangıçla 1. ay ve 1. ayla 3. ay arasında anlamlı derecede iyileşme olmuştur. Onikinci ayın sonunda lezyon boyutlarında ortalama, eritrosin ve kontrol grubunda %86 küçülme görülürken metilen mavisi ve curcumin grubunda %91 küçülme görülmüştür. Tüm lezyonlarda anlamlı derecede iyileşme görülmüştür ancak fotodinamik tedavi uygulanan dişler ilk üç ayda daha hızlı iyileşmiştir. Fotodinamik başarılı bir kanal dezenfeksiyon yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Additional methods have been applied to optimize root canal disinfection during root canal treatment. Photodynamic therapy is the inactivation of microorganisms by the effect of light. It is based on the principle that reactive oxygen species emerge because of activation of a photosensitizer by light of appropriate wavelength in the presence of oxygen. The aim of this in vivo study is to evaluate the effect of photodynamic therapy applied with different photosensitizers on healing. Seventy single canalled teeth with periapical lesions of 53 patients were included. After biomechanical preparation they were randomly divided into 4 groups as control, methylene blue, curcumin and erythrosine groups. The photosensitizer was ultrasonically activated for 1 minute after 3 minutes of pre irritation. Afterwards, it was irradiated with a diode for 1 minute. Radiographs at baseline, 1st month, 3rd month, 6th month, 9th and 12th months were taken. Post-operative pain was recorded according to the VAS at the 6th, 12th, 24th hours and 1st week. The lesion dimensions were measured. There was a significant improvement between the baseline to the 1st month and the 1st month to the 3rd month in the photodynamic therapy groups, unlike the control group. At the twelfth month, mean lesion sizes decreased by 86% in the erythrosine and control groups, while 91% reduction was observed in the methylene blue and curcumin groups. All lesions healed, but teeth treated with photodynamic therapy healed faster in the first three months. Photodynamic therapy is a successful canal disinfection method.