Farklı anestezi yöntemlerinin alt çenede pulpal anestezi etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of different anesthesia methods for pulpal anesthesia in the lower jaw
  1. Tez No: 716081
  2. Yazar: İLYAS KARBEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR AYDIN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kök kanal tedavisinin amacı, kök kanal sisteminin yeterli bir seviyede preperasyonu ve dezenfeksiyonu sonucunda sızdırmaz bir şekilde doldurulmasıdır. Bu tedavi sürecinde yeterli bir anestezi derinliği kritik önem arz etmektedir. Mandibular posterior dişlerde kanal tedavisi gerektiği zaman rutin olarak İASB kullanılmaktadır. İrreversible pulpitisli mandibular molar dişlerde, İASB ile her zaman yeterli anestezi derinliği sağlanamamaktadır, bu tür vakalarda intraosseöz, bukkal infiltrasyon anestezisi gibi destek anestezi yöntemleri kullanımı gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı farklı anestezi yöntemlerinin alt çenede pulpal anestezi etkinliğinin retrospektif olarak değerlendirilmesidir. Çalışmamıza mandibular molar dişlerini irreversible pulpitis teşhisi konmuş 40 hasta dahil edilmiştir. Tüm hastalara 2% lidokain 1:100,000 ile İASB yapıldı. Tedavi sırasında hala ağrı hisseden hastalar yapılacak destek anestezi açısından; 2. doz İASB, artikain ile bukkal infiltrasyon, mylohyoid anestezi ve intraosseöz anestezi olmak üzere 4 gruba ayrılmıştır. Uygulanan destek anesteziden sonra kanal giriş kavitesi açıldıktan sonra hastalara anlık ağrı düzeyini HP-VAS kullanarak bildirmesi istenmiştir. Tedavi sonrasında ise hastaların postoperatif ağrıları 6. saat, 12. saat, 24. saat, 48. saat ve 7. günde VAS kullanılarak ölçülmüştür. İstatistiksel analizler sonucunda irreversible pulpitisli mandibular molar dişlerde destek anestezi yöntemleri arasında anlamlı bir fark bulunamamış olup sırasıyla %60, %60, %70, %80 başarı oranı yakalanmıştır. Postoperatif ağrı konusunda grupların arasında anlamlı bir bulunamamıştır. Tüm gruplarda 24. Saatten sonra ağrı düzeylerinde anlamlı bir düşüş olmuştur. Postoperatif ağrının anestezi yönteminden ziyade tedavi sonrası geçen süreyle alakalı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of root canal treatment is to fill the root canal system after adequate preparation and disinfection. An adequate depth of anesthesia is critical in this treatment. IANB is routinely used when root canal treatment is required in mandibular posterior teeth. In mandibular molar teeth with irreversible pulpitis, predictable depth of anesthesia is not guarenteed with IANB. In such cases, supplemental anesthesia methods such as intraosseous, buccal infiltration anesthesia are required. The aim of this study is to retrospectively evaluate the effectiveness of different anesthesia methods in the mandible. Forty patients that has mandibular molars diagnosed with irreversible pulpitis were included to our study. All patients underwent IANB with 2% lidocaine 1:100,000, patients who still felt pain during the treatment divided into 4 groups; second dose of IANB, buccal infiltration with articaine, mylohyoid anesthesia and intraosseous anesthesia. After the supplemental anesthesia access cavity was completed, the patients were asked to report their pain using HP-VAS. After the treatment, postoperative pain of the patients were measured with VAS at the 6th hour, 12th hour, 24th hour, 48th hour and 7th day. As a result of statistical analysis, no significant difference was found between supplemental anesthesia methods, and success rates were %60, %60, %70, %80 respectively. There was no significant difference between the groups in terms of postoperative pain. There was a significant decrease in pain levels after 24 hours in all groups. Postoperative pain was found to be related to the time elapsed after treatment rather than the anesthetic method.