Yağ dokusu kaynaklı mezenkimal kök hücre ve kemik iliği kökenli mezenkimal kök hücrenin anozmi indüklenmiş fare modeline etkisi
The effectiveness of adipose tissue derived mesenchymal stem cells and bone marrow derived mesenchymal stem cells in an anosmia-induced mice model
  1. Tez No: 716090
  2. Yazar: BURAK HAZIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER CEYLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Koku hayat kalitesini arttıran, yaşama renk katan bir duyumuzdur. Diğer duyulardan farklı olarak kendi kendini yenileme özelliğine sahip nöronları vardır. Bu rejenerasyon olfaktör epitel içerisindeki kök hücre görevi gören hücreler ile olmaktadır. Dış dünya ile temas halindeki olfaktör nöronlar koku moleküllerini reseptörleri ile algılarlar. Bu nöronların hasar görmesi ve yenilenememesi koku almada bozukluklara yol açar. Koku alma bozukluklarında etkinliği kesin olarak gösterilmiş bir tedavi yöntemi mevcut değildir. İşte biz çalışmamızda, yağ dokusu kaynaklı mezenkimal kök hücrelerin (YDKMKH) ve kemik iliği kökenli mezenkimal kök hücrelerin (KİKMKH) bu dejenerasyon durumunda etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmamızda 3-metil indol (3-MI) ile anozmi indüklediğimiz 36 fareyi her birinde 12 fare olan alt gruplara ayırdık. Farelere 3-MI enjeksiyonu sonrası 1.haftada yemek bulma testi (YBT) yapılarak anozmi doğrulandı. Daha sonra 1. gruba intranazal fosfat tamponlu salin (PBS), 2. gruba YDKMKH, 3. gruba KİKMKH uygulandı. Kök hücreler yeşil floresan proteinli (YFP) transgenik farelerden üretildi. Haftalık YBT'lerle koku alma fonksiyonları değerlendirilen fareler, 3-MI enjeksiyonu sonrası 2. ve 4. haftalarda sakrifiye edilerek histopatolojik incelemeler yapıldı. Kök hücre verilen fare gruplarında 3-MI sonrası 2. hafta ve 4. hafta YBT başarı durumları ve yemek bulma süreleri kontrol grubuna göre istatistiksel olarak daha iyiydi. Ayrıca kök hücre verilen gruplarda kontrol grubuna göre OMP ekspresyonunun ve olfaktör epitel kalınlığının arttığı, olfaktör epitel hasar durumunun daha az olduğu izlendi. Olfaktör rejenerasyona etkisi KİKMKH'nin YDKMKH'ye göre daha fazla idi. Kök hücre verilen grupların olfaktör epitel ve olfaktör bulbuslarında YFP+ hücreler mevcuttu. Çalışmamızdaki sonuçlara göre olfaktör dejenerasyon durumunda intranazal verilen kök hücreler hasar bölgesine yerleşmektedir. Ayrıca bu kök hücreler olfaktör epitel rejenerasyonunu ve fonksiyonel iyileşmeyi sağlamaktadır. Yağ dokusu ve kemik iliği kökenli mezenkimal kök hücrelerin her ikisi de tedavide etkindir ve potansiyel bir tedavi yöntemi gibi durmaktadır.
Özet (Çeviri)
Smell is a sense that enchances the quality of life and adds exciment to life. Unlike other senses, it has neurons that have the ability to regenerate themselves. This regeneration occurs with stem cells being in olfactory epithelium. Olfactory neurons, which are in contact with the outside, perceive odors with their receptors. Olfactory disorders occur as a result of these neurons being damaged and unable to regenerate. There is no definitive treatment method for olfactory disorders. In our study, we aimed to evaluate the efficacy of adipose tissue-derived mesenchymal stem cells (ADSC) and bone marrow-derived mesenchymal stem cells (BMSC) in olfactory degeneration. In our study, 60 mice that we induced anosmia with 3-methyl indole (3-MI) were divided into subgroups containing 12 mice. Anosmia was confirmed by performing a food finding test (FFT) one week after 3-MI injection. Then, intranasal phosphate-buffered saline (PBS) was applied to the 1st group, ADSC to the 2nd group, and BMSC to the 3rd group. Stem cells were prepared from green florescent protein (GFP)-transgenic mice. Mice whose olfactory functions were evaluated with weekly FFTs were sacrificed at 2nd and 4th weeks after 3-MI injection and histopathological examinations were performed. Stem cell-transplanted mouse groups had statistically better success status and food findings time compared to the control group at FFT, 2 weeks and 4 weeks after 3-MI. In addition, it was observed that OMP expression and olfactory epithelial thickness increased and olfactory epithelial damage was less in the stem cells groups compared to the control group. BMSC had higher efficiency in olfactory regeneration than ADSC. There were GFP+ cells in the olfactory epithelium and olfactory bulbs of the stem cell-transplanted groups. According to the results of our study, intranasal transplanted stem cells present in the damage area in case of olfactory degeneration. In addition, these stem cells provide olfactory regeneration and functional recovery. Both ADSCs and BMSCs are effective in treatment and seem to be a potential treatment modality