Van gölü'nde gerçekleşen kazaların hata ağacı analizi ve denizcilik faaliyetleri
Fault tree analysis of accidents occurred in lake Van and maritime activities
  1. Tez No: 716145
  2. Yazar: BAYRAM ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEVRAN YAZIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Denizcilik, Marine Science, Marine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Denizcilik faaliyetleri dünya genelinde yoğun olarak gerçekleştirilmektedir. Bu faaliyetler gerçekleştirilirken çatışma, karaya oturma, su alma ve gemi içi kazalar olmak üzere çeşitli kazalar meydana gelmektedir. Meydana gelen kazaların nedenleri kaza raporlarıyla tespit edilip, kayıt altına alınarak ileride gerçekleşmesi muhtemel kazalar için önlemlerin alınmasını sağlamaktadır. İç sularda gerçekleştirilen denizcilik faaliyetleri bölgesel kaldığı ve iç sularda çalışan tekneler küçük boyut ya da küçük tonajlı olduğu için kaza kayıtları ve detaylı raporları nadir bulunmaktadır. Van Gölü, yüz ölçümü olarak Türkiye'nin en büyük gölü olmasına rağmen buradaki faaliyetler bölgesel nitelikte kalmıştır. Son zamanlarda yapılan denizcilik faaliyetlerini geliştirmeye yönelik çalışmalar ve bölgede kurulan kurum ya da kuruluşlarla göldeki faaliyetlerin kalitesi arttırılmaya çalışılsa da yeteri kadar başarı elde edilememiştir. Bu çalışmada, Van Gölü ile ilgili yapılan bilimsel çalışmalar incelenmiş ve göldeki denizcilik faaliyetlerinin geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla gölde gerçekleşen kazaların nedenleri anketler düzenlenerek belirlenmiştir. Belirlenen nedenler“hata ağacı”ile analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda dikkatsizlik, bilgi eksikliği, aşırı güven, kötü hava koşuları, iletişim cihazı eksikliği gibi etkenlerin kazalardaki temel nedenler olduğu tespit edilmiştir. Tespit edilen nedenlere göre kazaların azaltılması, tekne takiplerinin yapılması ve tekneler arası iletişim sisteminin sağlanması için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Maritime activities are widely carried out around the world. Within these activities, various accidents might occur such as collision, grounding, flooding, and onboard accidents. The reasons for these accidents are determined, accident reports are prepared and recorded so that necessary precautions can be taken to prevent future accidents. Since maritime activities which are carried out in inland waters are territorial, and boats navigating in these waters are in small dimensions and tonnage, the accidents records and detailed accident reports are rarely found. Despite being the largest lake in Turkey, the maritime activities in Lake Van remain territorial. Even though the quality of the activities in the lake has been tried to be increased recently with the help of the institutions and organizations founded in the territory, sufficient success has not been achieved. In this study, scientific studies related to Lake Van have been examined and the reasons for the accidents that have occurred in the lake have been revealed using questionnaires. The revealed reasons have been analyzed by means of“Fault Tree Analysis”(FTA). As a result of the study, recklessness, overconfidence, bad weather conditions and lack of communication devices have been determined as the main reasons for the accidents. Regarding to the determined reasons, keeping a close watch on the boats, and reinforcing the communication system among the boats have been recommended to minimize the accidents in the lake.