Tetrakalsiyumfosfat içerikli kemik grefti kullanılarak simante edilen dental implantların osteointegrasyonunun tavşan modelinde değerlendirilmesi
Evaluation of osteointegration of debtal i̇mplants cemented usingtetracalciumphosphate-containing bone graft in rabbit model
  1. Tez No: 716144
  2. Yazar: GÖNÜL KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GELENGÜL URVASIZOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, enjekte edilebilen, kendi kendine donabilen ve uygulandığı bölgede kısa sürede yüksek yapışma mukavemeti oluşturabilen tetrakalsiyumfosfat içerikli kemik grefti kullanılarak simante edilen dental implantların osteointegrasyonlarını rezonans frekans analizi, radyolojik ve histomorfometrik yöntemler ile değerlendirmektir. Materyal ve Metot: On iki implant, 6 Yeni Zelenda beyaz tavşanın sağ tibia kemiğine tek taraflı olarak yerleştirildi. 5 mm çapında 6 mm uzunluğundaki tüm implantların yarısı implant çap ve boyuna uygun olarak hazırlanan yuvalara geleneksel teknikle yerleştirilirken diğer yarısı implant çapından daha geniş hazırlanmış yuvalara( 7 mm çapında 6 mm uzunluğunda) simante edilerek yerleştirildi. Her iki gruptaki implant stabilite katsayısı (ISQ) değeri operasyon günü ve operasyon gününden 8 hafta sonra ölçüldü. Dental implantların osteointegrasyonları radyolojik, histolojik, histomorfometrik ve rezonans frekans analizi (RFA) kullanılarak istatiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: 1.gün ve 8 hafta sonraki dönemde ölçülen ISQ değeri deney grubunda kontrol grubuna göre istatiksel olarak önemli derecede daha yüksek bulunmuştur. Tetrakalsiyumfosfat içerikli kemik grefti primer stabilizasyonunun sağlanamadığı kemiklerde primer stabilizasyonun sağlanmasına ve bu stabilizasyonun 8 hafta sonra da korunmasına izin vermiştir. Deney grubunda implant boyunca implant ile kemik arasında yumuşak doku invazyonunun olmadığı ve implantın koronal bölgesinde kemik yüksekliğinin korunduğu gözlenmiştir. Histomorfometrik incelemelerde KİK değerinin deney grubunda kontrol grubuna göre istatiksel olarak önemli derecede daha yüksek bulunmuştur. Sonuç: Sonuç olarak, tetrakalsiyumfosfat içerikli bu yeni kemik greftinin, implantı stabilize edecek kadar yeterli doğal kemik desteğinin olmadığı bölgelerde (geniş çekim soketi, düşük kemik yoğunluğu) osteointegrasyonu sağlayabilir. Ayrıca bu kemik grefti implantı kemiğe yapıştırmak suretiyle geniş çekim soketlerinde preperasyon yapılmadan minimal invaziv teknikle implant stabilizasyonuna ve osteointegrasyonuna izin vererek dental implantolojide yeni bir konsept sağlayabilir
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the osteointegration of dental implants by resonance frequency analysis, radiological and histomorphometric methods, which are cemented using an injectable, self-curing tetracalciumphosphate bone graft with high adhesion strength. Materials and Methods: Twelve implants were placed unilaterally in the right tibia of 6 New Zealand white rabbits. Half of the implantations were undertaken with the traditional technique prepared according to the size of the implants in the control group, 5 mm in diameter and 6 mm in length. Remaining implants were cemented and placed in the sockets prepared wider than the implant size (6 mm in length and 7 mm in diameter). The implant stability quotient (ISQ) value in both groups was measured on the day of operation and 8 weeks after the operation day. The osseointegration of dental implants was statistically compared using radiological, histological, histomorphometric and resonance frequency analysis (RFA). Results: The ISQ value measured on the 1st day and after 8 weeks was found to be statistically significantly higher in the experimental group than in the control group. Bone graft containing tetracalciumphosphate allowed primary stabilization and preserve stabilization after 8 weeks where primary stabilization could not be achieved. In the experimental group, it was observed that there was no soft tissue invasion between the implant and the bone lengthwise and the bone height was preserved in the coronal region of the implant. In histomorphometric examinations, the BIC value was found to be statistically significantly higher in the experimental group than in the control group. Conclusion: As a result, this new bone graft containing tetracalciumphosphate can provide osteointegration in areas where there is not enough natural bone support to stabilize the implant (wide extraction socket, low bone density). In addition, this bone graft (by adhering the implant to the bone) may provide a new concept in dental implantology by allowing implant stabilization and osteointegration with a minimally invasive technique without preparation in large extraction sockets.