Radyoterapi sonrası farklı kavite dezenfektanı ve adeziv uygulamalarının dentin bağlanma dayanımına etkisi
The effect of different cavity disinfectant and adhesive applications on dentin bonding strength after radiotherapy
  1. Tez No: 716174
  2. Yazar: ZEYNEP ÇİFÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA SÜRMELİOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çalışmada radyoterapi uygulanmış dişlerin farklı kavite dezenfektanı (CHX, kitosan içerikli ajan ) uygulaması sonrası iki farklı adeziv sistem kullanarak bağlanma dayanımı değerlerinin karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmada yeni çekilmiş, çürüksüz 24 adet insan molar dişi kullanıldı. Radyasyon bir lineer hızlandırıcı kullanılarak toplam 70,2 Gy doz, 39 günlük 1,8 Gy uygulamaya bölündü. Bağlanma dayanımını değerlendirmek için dişlerin okluzal yüzeyindeki mine dokusu, düşük hızda dönen su soğutmalı kesme cihazı (Isomet 1000, Buehler) ile kaldırılarak dentin dokusu açığa çıkarıldı. Dişler, radyoterapi uygulanan ve uygulanmayan olarak rastgele 2 ana gruba (n=12) ayrılırken, dezenfektan ajan uygulaması (CHX, kitosan, kontrol) için ise 3 alt gruba (n=4) ayrıldı. Çalışma her alt gruba iki aşamalı self-etch adeziv sistem (Clearfil SE Bond) veya universal adeziv sistem (Clearfil Universal Bond Quick) uygulaması ile birlikte 12 alt grup (n=2) olarak yürütüldü. Dişler adeziv uygulamasını takiben kompozit rezin ile restore edildi. Akrilik bloklara gömülen dişlerden kesme cihazı ile1x1 mm² kesit alanına sahip 144 adet çubuk şekilli örnek elde edildi. Kompozit-dentin çubuklarına üniversal test cihazında (Micro Tensile Tester, BISCO) bağlanma dayanımı testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the bond strength of teeth treated with radiotherapy with two different adhesive systems after cavity disinfectants were applied (CHX, chitosan-containing agent). Twenty-four newly extracted, non-carious human molar teeth were used. A total dose of 70.2 Gy was divided into 39 days of administration of 1.8 Gy using a linear radiation accelerator. The enamel tissue on the occlusal surface of the teeth was removed with a low-speed rotating water-cooled cutting instrument (Isomer 1000, Buehler) to expose the dentin tissue to evaluate bond strength. The teeth were randomly divided into two main groups (n=12) as radiotherapy treated and non-radiated, and three subgroups (n=4) for disinfectant agent application (CHX, chitosan, control). The study was carried out as 12 subgroups (n=2) with a two-stage self-etch adhesive system (Clearfil SE Bond) or universal adhesive system (Clearfil Universal Bond Quick) application to each subgroup. Teeth were restored with composite resin after adhesive application. One hundred forty-four rod-shaped specimens with a cross-sectional area of 1x1 mm² were obtained with the cutting device from the teeth embedded in the acrylic blocks. A bond strength test was applied to the composite-dentin rods in a universal testing device (Micro Tensile Tester, BISCO).