Evaluation of the bond strength of CAD-CAM block to dentine applied with different cavity disinfectant and resin cement after radiotherapy
Radyoterapi sonrası farklı kavite dezenfektanı ve rezin siman uygulanan dentine CAD-CAM bloğunun bağlanma dayanımının değerlendirilmesi
- Tez No: 880152
- Danışmanlar: DOÇ. DERYA GÜRSEL SÜRMELİOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı radyoterapi uygulanmış ve uygulanmamış dişlerde farklı kavite dezenfektanı (CHX, kitosan içerikli ajan) uygulamaları sonrası iki farklı adeziv rezin siman kullanılarak bağlanma dayanım değerlerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmada 24 adet yeni çekilmiş, çürüksüz insan molar dişi kullanıldı. Radyoterapi bir tomoterapi cihazı (Radixact, Accurary, ABD) kullanılarak toplam 70 Gy doz, 35 günlük, 2 Gy uygulamaya bölünerek uygulandı. Çalışmanın yapılacağı dentin yüzeyini açığa çıkarmak için dişlerin okluzal yüzeyindeki mine dokusu, düşük hızda dönen su soğutmalı kesme cihazı (Isomet 1000, Buehler, ABD) ile kaldırıldı. Çalışmada kullanılmak üzere IPS e.max CAD(Ivoclar Vivadent, Lihtenştayn), 2 mm kalınlıkta hassas kesim cihazıyla düşük hızda su soğutması altında kesildi. Her grup için 2 adet olmak üzere toplam 24 adet seramik kesit elde edildi. Dişler, radyoterapi uygulanan ve uygulanmayan olmak üzere rastgele 2 ana gruba (n=12) ayrılırken, dezenfektan ajan uygulaması (CHX, kitosan, kontrol) için 3 alt gruba (n=4) ayrıldı. Her alt gruba iki aşamalı self adeziv rezin siman (RelyX U200) ve universal rezin simanın (RelyX Ultimate) total etch modu uygulanacak şekilde bir alt grup daha oluşturuldu (n=2). Seramik bloklarla simantasyonu yapılmış dişlerden kesme cihazı ile 1.5x1.5 mm² kesit alanına sahip 144 adet çubuk şekilli örnekler elde edildi. Seramik-dentin çubuklarına üniversal test cihazında (Micro Tensile Tester, BISCO, ABD) bağlanma dayanım testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the bond strength values using two different adhesive resin cements after different cavity disinfectant (CHX, chitosan-containing agent) applications on teeth with and without radiotherapy. 24 freshly extracted, caries-free human molar teeth were used in the study. Radiotherapy was administered using a tomotherapy device (Radixact, Accurary), with a total dose of 70 Gy divided into 2 Gy applications for 35 days. To expose the dentin surface where the study will be performed, the enamel tissue on the occlABDl surface of the teeth was removed with a water-cooled cutting device (Isomet 1000, Buehler) rotating at low speed. To be used in the study, IPS e.max CAD (Ivoclar Vivadent, Lihtenştayn) was cut at 2 mm thickness with a precision cutting device at low speed under water cooling. A total of 24 ceramic sections were obtained, 2 for each group. While the teeth were randomly divided into 2 main groups (n = 12), with and without radiotherapy, they were divided into 3 subgroups (n = 4) for disinfectant agent application (chlorhexidine, chitosan, control). Another subgroup was created (n=2) by applying two-stage self-etch resin cement (RelyX U200) and a total-etch mode of universal resin cement (RelyX Ultimate) to each subgroup. 144 rod-shaped samples with a cross-sectional area of 1.5x1.5 mm² were obtained from teeth cemented with ceramic blocks using a cutting device. Bond strength testing was performed on ceramic-dentin rods using a universal testing device (Micro Tensile Tester, BISCO).