Ortopedik kalça cerrahisi vakalarında spinal anestezi pozisyon verme ağrısını engellemede perikapsüler sinir grup(PENG) blok ve suprainguinal fasia iliaca kompartman bloğunun(SFICB) etkinliğinin karşılaştırılması
A comparison of the effectiveness of the pericapsular nerve group(peng) block and suprainguinal fasia iliaca compartment block(SFICB) in prevention of spinal anesthesia positioning pain in orthopedic hip surgery case
- Tez No: 716190
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR OKUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Amaç: Bu çalışmada kalça fraktürü nedeniyle spinal anestezi altında opere olacak hastalarda preoperatif ultrasonografi eşliğinde uygulanan SFICB ve PENG bloğunun spinal anestezi pozisyon ağrısı üzerine etkinliğini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Hastanemiz etik kurul onayı ve hasta yazılı onamları alındıktan sonra spinal anestezi altında kalça fraktürü nedeniyle opere olacak 26'sı PENG (Perikapsüler Nöral Grup Blok) blok yapılan, 26'sı SFICB (Suprainguinal Fascia İliaca Kompartman Bloğu) yapılan toplamda 52 hasta çalışmaya dahil edildi. Prospektif gözlemsel olarak yapılan çalışmamızda hastaların blok öncesi, blok yapıldıktan 15 dakika sonra, spinal anestezi pozisyon verilmesi sırasında ve postoperatif 24. saatte NRS skorları kaydedildi. Bunun dışında hastalarda yaş, cinsiyet, komorbit hastalıkları, ASA skorları, fraktür bölgesi, uygulanan blok çeşidi, spinal anestezi pozisyon verilmesi sırasında hastanın oturma açısı, intraoperatif komplikasyonlar, postoperatif bulantı kusma olup olmadığı ve postoperatif analjezi ihtiyaçları kaydedildi. Bulgular: Hastaların demografik özellikleri iki grup arasında benzerdi. 2 grup arasında blok sonrası 15. dakikada ve spinal sırasında NRS skorları arasında fark saptanmadı. Blok yapıldıktan 15 dakika sonra her 2 grupta da NRS skorlarında anlamlı olarak düşüş görüldü. Ancak spinal sırasında oturur pozisyonda NRS skorları ile blok öncesi NRS skorları arasında istatistiksel olarak fark görülmedi. Postoperatif 24. saatte PENG grubunda NRS skorları SFICB grubuna göre daha düşük saptandı. Spinal anestezi sırasında oturur pozisyonda iki grup arasında oturma açısı yönünden anlamlı bir fark saptanmadı. Postoperatif analjezik tüketimi yönünden 2 grup arasında anlamlı fark görülmedi. İntraoperatif hemodinamik komplikasyon yönünden 2 grup arasında fark görülmedi. Hastaların hiçbirinde lokal anestezik ajan toksisitesi, intravasküler enjeksiyon ve alerjik reaksiyon görülmedi. Sonuç: Bu çalışmanın sonucunda kalça fraktürü hastalarında spinal anestezi pozisyon verme kolaylığına etkinliği açısından PENG blok SFICB'nin birbirine üstünlüğü olmadığı görüldü. 2 bloğun da hastalarda preoperatif efektif analjezi sağladığı spinal anestezi pozisyon verme sırasında hastaların ağrı skorlarının artmasını önlediği görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to compare the effectiveness of preoperative ultrasonography-guided SFICB and PENG block on spinal anesthesia position pain in patients who will be operated under spinal anesthesia due to hip fracture. Material and Method: After obtaining the approval of the ethics committee of our hospital and the written consent of the patients, a total of 52 patients, 26 of whom had PENG block and 26 who underwent SFICB, who would be operated for hip fractures under spinal anesthesia, were included in the study. In our prospective observational study, the NRS scores of the patients were recorded before the block, 15 minutes after the block, during the spinal anesthesia positioning, and at the postoperative 24th hour. Apart from this, age, gender, comorbid diseases, ASA scores, fracture site, type of block applied, patients sitting angle during spinal anesthesia positioning, intraoperative complications, postoperative nausea and vomiting, and postoperative analgesic needs were recorded. Results: The demographic characteristics of the patients were similar between the two groups. There was no difference between the two groups in NRS scores at the 15th minute after the block and during spinal anesthesia. NRS scores were significantly lower in both groups 15 minutes after blocking. However, NRS scores in the sitting position during spinal anesthesia were the statistically same as NRS scores before the block. At the postoperative 24th hour, the NRS score was lower in the PENG group than in the SFICB group. There was no significant difference between the two groups in terms of sitting angle during spinal anesthesia in the sitting position. There was no significant difference between the 2 groups in terms of postoperative analgesic consumption. There was no difference between the two groups in terms of intraoperative hemodynamic complications. Local anesthetic agent toxicity, intravascular injection and allergic reaction were not observed in any of the patients. Conclusion: As a result of this study, it was observed that PENG block SFICB was not superior to each other in terms of effectiveness in ease of positioning in spinal anesthesia in hip fracture patients. It was observed that both blocks provided effective preoperative analgesia in patients and prevented the increase in pain scores of patients during spinal anesthesia positioning.