Otomotiv lamine camlarında çevresel gerilimin deneysel incelenmesi
Experimental investigation of environmental stress in automotive laminated glasses
- Tez No: 716233
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN HAŞİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Otomobil ön camları lamine camlardan yapılmaktadır. Lamine camlar, iki camın bükülüp PVB ile birleştirilmesiyle oluşmaktadır. Bükme işlemi 610℃ ile 645℃ arasında sıcaklık ve krom lamadan yapılmış kalıp ile yapılmaktadır. Bu sıcaklıklara kadar ısıtılıp ardından soğutulan camlarda kalıp ile temas eden bölgelerde basınç ve gerilimin oluşumu söz konusudur. Oluşan basınç değeri 6 MPa' dan büyük olması gerekmektedir. Gerilim ise 7 MPa' dan az olması gerekmektedir. Yapılan bu çalışmada; dört farklı sıcaklık, aynı sıcaklıklarda program değişikliği ve üç farklı kalıp cam mesafesi seçilmiştir. Seçilen bu sıcaklık, değiştirilen program ve kalıp mesafesinde cam bükülüp iki ölçüm noktasında oluşan basınç ve gerilim değerleri hesaplanmıştır. Hesaplama işlemi polariskop cihazı ile gecikme açısı bulunup gerekli denklemler ile yapılmıştır. Deney yapılan camların hangi sıcaklıkta değiştirilen program ve kalıp mesafesinde nasıl sonuçlara ulaştığı tablolar ve grafikler halinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Automobile windshields are made of laminated glass. Laminated glasses are formed by bending two glasses and combining them with PVB. The bending process is carried out with a temperature between 610 ℃ and 645 ℃ and a mold made of chrome plate. Glasses that are heated to these temperatures and then cooled, compression and tension are formed in the areas that come into contact with the mold. The resulting compression value must be greater than 6 MPa. The tension should be less than 7 MPa. In this study, four different temperatures, program changes at the same temperatures and three different mold glass distances were selected. At this selected temperature, changed program and mold distance, the glass was bent and the compression and tension values at two measurement points were calculated. Calculation was done with polariscope device by finding the lag angle and using the necessary formulas. The results at which temperature, changed programe and mold distance the glasses were tested reached were examined in the form of tables and graphics.