Design and manufacturing of a laminated composite leaf spring having non-linear elastic characteristic for automotive industry
Otomotiv endüstrisi için doğrusal olmayan elastik karakteristik gösteren lamine kompozit yaprak yay tasarımı ve üretimi
- Tez No: 775891
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, Mechanical Engineering, Automotive Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasında, düşük yoğunluklu, uygun rijitliğe sahip, yüksek darbe dayanımı olan, yüksek yorulma mukavemeti özelliklerine sahip ve süspansiyon sistemlerine alternatif olabilecek bir kompozit yapı geliştirilmesi amaçlanmıştır. İki kompozit yapı bir birbine ters ve paralel olarak bir çelik çerçeveye monte edilmektedir. İç yapıda ise aramid elyaf takviyeli epoksi reçine matrisli kompozit bir yapı kullanılmıştır. Plakaların geometrisi belirli bir eğriliğe sahip olacaktır. İç kısımdaki kompozit yapının bir yaprak yay gibi görev yapması ve mevcut sistemlerden daha hafif ve daha kolay üretim prosesiyle süspansiyon alanında yeni bir ürün elde edilmesi hedeflenmiştir. Kompozit yapıyı elde edebilmek için hedeflenen geometriye uygun olarak kalıplar hazırlanmış ve vakum infüzyon metodu (VARTM) ile kompozit imalatı sağlanmıştır. Uygun yazılımlar kullanılarak (Catia, Ansys Ls-Dyna vb.) geometrilerin optimizasyonu sağlanmıştır. Daha sonra bu optimizasyon sonuçlarına göre imal edilecek kompozit yaprak yayların eğilme test cihazı altında eğilme testleri gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, deneysel verilerle simülasyon verilerinin eşleşmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it has been aimed to develop a composite structure which has low density, suitable rigidity, high impact strength, high fatigue strength properties as an alternative to suspension systems. Two composite structures have been assemblied reverse and parallel to each other to steel chassis. Composite structure, reinforced with aramid fibre, has epoxy resin matrix, has been used in the internal structure. The geometry of the plates will have a certain curvature. It has been aimed the composite structure to serve as a leaf spring and this method to get a new product with its lighter and easier production process than current systems in the suspension field. To obtain the composite structure, the suitable tools have been prepared according to the aimed geometry and the composite structure production has been made with vacuum infusion method (VARTM). The optimization of the geometries has been provided by using suitable softwares (Catia, Ansys Ls-Dyna etc.). Afterwards, the bending tests of the composite leaf springs, which has been produced according to these optimization results, have been applied under bending test machine. In conclusion, it has been aimed to meet the experimental and simulation results.