Migren ve dissosiyasyon
Migraine and dissociation
  1. Tez No: 716236
  2. Yazar: MERVE CEREN AVCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELALEDDİN TURGUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Migren, sıklıkla bulantı, kusma, fotofobi ve fonofobi ile ilişkili tekrarlayan baş ağrısı epizodları ile karakterize, yaygın bir birincil baş ağrısı bozukluğudur. Engelliliğin önemli bir nedenidir ve dünyada engellilikle yaşanan yılların ilk nedenleri arasında yer almaktadır. Migren ile psikiyatrik hastalıklar arasında yakın ilişki bulunabilir. Migren ile anksiyete, depresyon gibi hastalıklar arasında ilişki bulunmuştur. Dissosiyatif bozukluklarda da migrenin sıklığının yüksek olabildiği gösterilmiştir. Bu çalışmada migren tanısı olan hastalarda dissosiyatif belirtilerin görülme sıklığını, sosyodemografik özelliklerini ve migrene bağlı yeti yitiminin ve ağrı şiddetinin dissosiyatif belirtiler ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Yöntem: Çalışmamıza 65 migren hastası ve 65 kontrol grubu olmak üzere toplam 130 katılımcı dahil edilmiştir. KSÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroloji Polikliniğinde, Uluslararası Başağrısı Derneği (International Headache Society: IHS) kriterlerine göre migren tanısı olan hastalar ve benzer sosyodemografik özellikleri olan sağlıklı gönüllüler çalışmaya alınmıştır. Sosyodemografik Veri Formu, Vizuel Analog Skala (VAS), Migren Dizabilite Değerlendirme Ölçeği (MIDAS) Dissosiyatif Yaşantılar Ölçeği, Somatoform Dissosiyasyon Ölçeği, Depresyon Anksiyete ve Stres Ölçeği (DASÖ-21) kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya alınan vaka ve kontrol grubu arasında sosyodemografik değişkenler açısından anlamlı farklılık görülmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Migraine is a common primary headache disorder characterized by recurrent headache episodes frequently associated with nausea, vomiting, photophobia, and phonophobia. It is an important cause of disability and is included among the leading causes of disability experienced through the years. There may be a close relationship between migraine and psychiatric diseases. There were correlations found between migraine and disorders such as anxiety and depression. It has been shown that the frequency of migraine may be high in dissociative disorders as well. In this study, we aimed to research the incidence of dissociative symptoms, sociodemographic characteristics, and the correlation of dissociative symptoms with migraine-linked disability and severity of pain among patients with the diagnosis of migraine. Method: Our study included a total of 130 participants, including 65 migraine patients and 65 control cases. Patients with migraine diagnosis according to International Headache Society (IHS) criteria attending Kahramanmaraş Sütçü İmam University Faculty of Medicine Neurology clinic and healthy volunteers with similar sociodemographic characteristics were included in the study. The Sociodemographic Data Form, Visual Analog Scale (VAS), Migraine Disability Assessment (MIDAS), Dissociative Experiences Scale (DES), Somatoform Dissociation Questionnaire (SDQ), and Depression Anxiety and Stress Scale (DASS-21) were used. Results: There were no significant differences between case and control groups included in the study in terms of sociodemographic variables (p>0.05).