Tek anastamozlu sleeve ileal bypass ameliyatının obezite ve ilişkili hastalıkları üzerine etkinliğinin laparoskopik sleeve gastrektomi ameliyatı ile karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of single anastomosis sleeve ileal bypass surgery with laparoscopic sleeve gastrectomy surgery on obesity and its related diseases
- Tez No: 716245
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ŞİŞİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş/Amaç: Modern çağın önemli sağlık sorunlarından olan morbid obezite ve obezite ilişkili hastalıklar ile mücadelede cerrahi işlemler konservatif tedavilere göre daha başarılı bulunmakta ve artan sıklıkta tercih edilmektedir. Gerek obezitenin gerekse obezite cerrahisinin yaygınlaşması ile yeni cerrahi teknikler geliştirilmiştir. Bu yeni yöntemlerden biri de SASI bypass operasyonu olup özellikle T2DM ve HT gibi komorbiditileri olan obez bireylerin tedavisinde tercih edilmektedir. Bu cerrahi işleminin ilk adımı LSG aşamasıdır. Ancak LSG tek başına bir obezite cerrahisi türüdür ve günümüzde obezite cerrahları tarafından en sık tercih edilen bariatrik cerrahi prosedür haline gelmiştir. Obezite ve ilişkili hastalıkların tedavisi açısından bu iki yöntemin karşılaştırıldığı sınırlı sayıda çalışma mevcuttur. Bu çalışmada LSG ve SASI bypass yapılan hastaların kilo verimi ve obezite ile ilişkili hastalıkların remisyonu yönünden karşılaştırılması amaçlanmıştır. Materyal/Metod: SBÜ Ümraniye EAH'de 2015-2020 yılları arasında VKİ 35 ve üzeri olan, 18-65 yaş arası, medikal tedaviye dirençli T2DM tanılı, LSG veya SASI bypass operasyonu geçirmiş, 6.ay ve 1.yıl takiplerine iştirak etmiş bireyler çalışmaya dahil edildi. Hastaların preoperatif yaş, cinsiyet, boy, kilo gibi demografik verileri kaydedildi. Preoperatif, 6. ay ve 1. yılda oral antidiyabetik ilaç ve insülin kullanımı, antihipertansif ilaç kullanımı, HbA1c ve AKŞ değerleri, lipid profili, VKİ, kan basınç ölçümleri ve operasyon sonrası gelişmiş komplikasyonlar kaydedildi. Bu verilere göre iki gruptaki hastalar diyabet ve hipertansiyon remisyonu, kilo kaybı, lipid profilinde düzelme ve komplikasyonlar yönünden karşılaştırıldı. Bulgular: Morbid obezite ve T2DM nedeni ile LSG yapılan 30 hasta ve SASI bypass yapılan 31 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması SASI grubunda 49,26±7,72 ve LSG grubunda 48,4±8,53 olarak hesaplanmıştır. SASI grubunda 25 (%80,6) , LSG grubunda 23 (%76,7) hasta kadın cinsiyettedir. Preoperatif dönemde SASI grubunun ortalama boy, kilo ve VKİ değerleri sırasıyla 161,45±8,8 cm, 119,52±15,55 kg ve 45,93±5,82 kg/m2, LSG grubunun ise sırasıyla 162,47±7,89 cm, 123,6±14,46 kg ve 46,86±4,96 m2 olarak hesaplanmıştır. 6.ay ve 1.yılda SASI grubundaki hastalarda AKK %55,2±%12,45, %71,67±%15,75, LSG grubundaki hastalarda %57,41±%16,22, %69,73±%16,65 olarak hesaplanmış ve gruplar arasında istatistiksel fark bulunmamıştır. (p>0,05). 6.ay ve 1.yıl T2DM remisyonu karşılaştırmasında SASI grubunda 6.ayda 25 (%80,65), 1.yılda 26 (%83,87) hastada, LSG grubunda ise 6.ayda 23 (%76,67) ve 1.yılda 26 (%86,67) hastada klinik iyileşme hali veya remisyon saptanmış olup gruplar arasında istatistiksel fark saptanmamıştır (p>0,05). HT karşılaştırılmasında SASI grubunda preoperatif HT tanılı 24 hastada 6.ayda 19 (%79,20), 1.yılda 16 (%66,70) hastada, preoperatif 19 HT tanılı LSG grubu hastasında ise 6.ay ve 1.yılda 16 (%84,20) hastada remisyon tespit edilmiş olup gruplar arası fark saptanmamıştır (p>0,05). Sonuç: LSG cerrahisinin SASI bypass cerrahisi ile yapılan kısa dönem kıyaslaması sonucunda kilo verimi, dislipidemi, HT ve T2DM remisyonu yönünden benzer sonuçlar elde edilmiştir. Bu nedenle daha basit bir cerrahi prosedür olması ve olası başarısızlık durumunda rahatlıkla SASI bypass gibi bir işleme çevirilebilme kolaylığı sağlaması nedeni ile LSG diyabet ve hipertansiyon hastalıklarının eşlik ettiği morbid obezitenin tedavisinde ilk basamakta tercih konusu olarak düşünülebilir. Bununla birlikte T2DM tanılı hastaların hastalık süreleri, medikal tedavi sürelerinin de homojenize edildiği prospektif randomize kontrollü çalışmalarla SASI bypass işleminin etkinliğinin değerlendirilmesine ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Background: Morbid obesity and obesity-related diseases are important health problems of the modern era. In the treatment of this entity, surgical procedures proved to be more successful than conservative measures and are preferred globally with increasing frequency. Increasing prevalence of both morbid obesity and bariatric surgery resulted in the development of new surgical procedures. SASI bypass is one of these new procedures and is mostly preferred to treat morbidly obese individuals who also suffer from obesity related diseases such as T2DM and HTN. The first stage of SASI bypass is LSG. However, LSG is also a bariatric procedure itself, which even became the most preferred contemporary bariatric surgical procedure. There are a limited number of studies comparing these two methods in terms of the treatment of obesity and its related diseases. In this study, we aimed to compare these two procedures in terms of weight loss and remission of obesity-related diseases. Methods: Patients with a BMI of 35 and above, who were aged 18-65, diagnosed with T2DM resistant to medical treatment, and who underwent either LSG or SASI bypass operation in University of Health Sciences, Ümraniye Training and Research Hospital between 2015-2020, and attended the 6th month and 1st year follow-ups were included. Demographic data of the patients such as preoperative age, gender, height, and weight were recorded. Oral antidiabetic drug, insulin and antihypertensive drug usage, HbA1c and FBG values, lipid profile, BMI and BP measurements at preoperative period, 6th month and 1st year follow-ups, and postoperative complications were recorded. The groups were compared in terms of diabetes and hypertension remission, weight loss, improvement in lipid profile and postoperative complications accordingly. Results: 30 patients who underwent LSG and 31 patients who underwent SASI bypass procedures due to morbid obesity and T2DM were included in the study. The mean ages of the patients were 49.26±7.72 years in the SASI group and 48.4±8.53 years in the LSG group. 25 (80.6%) patients in the SASI group and 23 (76.7%) patients in the LSG group were female. In the preoperative period, the mean height, weight and BMI measurements of the SASI group were 161.45±8.8 cm, 119.52±15.55 kg and 45.93±5.82 kg/m2, respectively. In the LSG group, these measurements were 162.47±7,89 cm, 123,6±14,46 kg ve 46,86±4,96 m2, respectively in the same order. EWL at the 6th month and 1st year were 55.2%±12.45%, 71.67%±15.75% in the SASI group, and 57.41%±16.22%, 69.73%±16.65% in the LSG group. No statistically significant difference was found between the groups (p>0.05). The total number of patients who had either remission or a clinically improved state in regard of T2DM at 6th month and 1st year were 25 (80.65%), 26 (83,87%) in the SASI group and 23 (76,67%), 26 (86.67%) in the LSG group, respectively. No statistically significant difference was found between the groups (p>0.05). 24 patients in the SASI group and 19 patients in the LSG group were on HTN treatment before surgery. Of these patients, the total number of patients who had either remission or a clinically improved state in regard of HTN at 6th month and 1st year were 19 (79,20%), 16 (66,70%) in the SASI group and 16 (84,20%), 16 (84,20%) in the LSG group, respectively. No statistically significant difference was found between the groups (p>0.05). Conclusion: The short-term comparison of LSG with SASI bypass procedure revealed similar results in terms of weight loss, dyslipidemia, HTN and T2DM remission. For this reason, LSG can be considered as a first line surgical treatment of morbidly obese individuals with the comorbidities T2DM and HTN, given its simplicity and possibility of conversion to a more sophisticated procedure such as SASI bypass in case of a possible failure. However, prospective controlled trials randomizing patients according to both T2DM and its medical treatment duration before the surgical intervention are required to properly establish the role of SASI bypass procedure in this regard.