Side M yapısı
Building M at Side
  1. Tez No: 716246
  2. Yazar: ADEM YURTSEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SABRİ ALANYALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 914
Özet
Pamphylia Bölgesindeki Side antik kenti içerisinde yer alan ve literatüre M Yapısı olarak geçen yapı üzerinde yürütülen çalışmalar tezin ana temasını oluşturmaktadır. Söz konusu bu çalışma yapının mimarisi üzerine yoğunlaşmaktadır. Bu bakımdan yapının mimarlık tarihi içerisindeki yeri; plan özellikleri, restitüsyonu, kazılar ve mimari bezemenin sınıflandırılması ile oluşturulan tarihlendirmeye bağlı olarak irdelenmiştir. Çalışmada yapı evreleri ve bu evrelerin mimarideki yansımaları farklı başlıklar altında ele alınmıştır. Çalışmanın ulaştığı önemli sonuçlardan biri yapının bir gymnasium olduğunun tespit edilmiş olmasıdır. Ayrıca söz konusu gymnasiumun güneyinde yer alan başka bir yapı ile de bağlantısı ortaya çıkarılmış, böylece literatürde M Yapısı olarak incelenen yapının aslında bir hamam-gymnasium yapı kompleksi olduğu kesin olarak ortaya konmuştur. Yaklaşık 70 x 90 m ölçülerindeki bir Geç Hadrianus – Erken Antonin yapısı olan gymnasiumun doğu kısa kenarında tercih edilen özel mekânlar yapının ayrıcalıklı alanları olarak öne çıkmaktadır. Bahsi edilen mekânlardan merkezde yer alan ve imparator onurlandırma salonu olarak isimlendirilen kısım iki katlı aediculalı cephe mimarisi ile dikkat çekmektedir. Çalışmada mekânın cephe düzenlemesinin Side'deki Vespasianus Anıtı olarak isimlendirilen yapıdan etkilendiği, kendinden sonra Aspendos'taki tiyatronun sahne binasına ait cephe düzenlemesini etkilediği önerilmektedir. Bu bakımdan aediculalı cephe düzenlemesinin Hadrianus Döneminden Antoninler Dönemine geçişin mimari unsurlarını yansıttığı üzerinde durulmuştur. Plan bakımından incelendiğinde ise tipik bir hamam-gymnasium yapısı olarak ortaya çıkan düzenlemenin Pamphylia Bölgesi ve diğer Roma coğrafyası içerisindeki dağılımı araştırılmıştır. Yapının MS 130 – 150 yılları arasında inşa edildiği ve kullanımının 7. yüzyıl başında son bulduğu çalışma sonucunda elde edilen bir diğer önemli sonuçtur. Yürütülen çalışmalarda yaklaşık 450 yıllık kullanım periyodunu açıklığa kavuşturan 6 evre belgelenmiştir. Yapının ayakta kaldığı süre boyunca geçirdiği onarım ve yeni eklemeler çalışma içerisinde detaylı olarak ele alınmış, bununla birlikte yapının kentin şehirciliği içerisindeki yeri ve önemi ayrıca irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Main subject of this thesis is the studies on what is commonly referred to as the“Building M”located in the ancient city of Side of the Pamphylia Region. The study focuses on the structure's architecture and examines its place in the history of architecture based on its dating via specifications of the structure's plan, restitutions, excavations, and the classifications of the ornaments on the structure. The study also handles the stages of the structure's construction and how these stages reflect on the architecture as separate subjects. One of the important results of the study is that the building is a gymnasium. In addition, a connection with another structure to the south of the gymnasium was revealed. Thus, the structure examined in the literature as Building M was revealed precisely that it is a bath-gymnasium structure complex. The special sites preferred on the eastern short side of the gymnasium which is a Late Hadrian - Early Antonine structure measuring approximately 70 x 90 m become prominent as privileged areas of the building. The part named as Emperor's Hall of Honor and located in the center of the mentioned sites is remarkable with its two-storey aedicular facade architecture. In this study, it is suggested that the structure named as Vespasianus Monument in Side has influenced the facade design of the Emperor's Hall of Honor and then this facade has affected the facade design of the stage structure of the theater in Aspendos. In this respect, it is emphasized that the aedicular facade design reflects the architectural elements of the transition from Hadrian to Antonine Period. This design has emerged as a typical bath-gymnasium and when it is studied in terms of the plan, its distribution in Pamphylia Region and other Roman geography has been investigated. Another important result of the study is that the structure had been built between 130 and 150 AD and its use ended at the beginning of the 7th century. Studies have documented six phases clarifying the 450-year period of use of the site. In this study, the new adding and ancient restoration of the site made throughout the years of its standing have been discussed in detail. At the same time, the place and importance of the building in urbanism have also been examined.